Sobota, 5 grudnia 2020

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Epidemia koronawirusa:

Pieniądze dla WCK na inicjatywy lokalne

21.02.2018 08:00 | 0 komentarzy | AgaKa

Wodzisławskie Centrum Kultury pozyskało pieniądze z Narodowego Centrum Kultury na realizację nowego projektu w ramach ogólnopolskiego programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2018”. Kwota 8 tysięcy złotych przeznaczona zostanie na społeczną diagnozę potencjału kulturotwórczego miasta. Kolejne 22 tysiące złotych WCK ma szansę otrzymać na realizację oddolnych inicjatyw kulturalnych.

Pieniądze dla WCK na inicjatywy lokalne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodzisławskie Centrum Kultury pozyskało pieniądze z Narodowego Centrum Kultury na realizację  nowego projektu w ramach ogólnopolskiego programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2018”.  Kwota 8 tysięcy złotych przeznaczona zostanie na społeczną diagnozę potencjału kulturotwórczego miasta. Kolejne 22 tysiące złotych WCK ma szansę otrzymać na realizację oddolnych inicjatyw kulturalnych.

 Narodowe Centrum Kultury sfinansuje w całości pierwszy etap projektu Wodzisławskiego Centrum Kultury pn. „Inicjatywy lokalne w Wodzisławiu Śląskim”. Placówka znalazła się na ogólnopolskiej liście 50 dofinansowanych instytucji kultury. W ramach tegorocznej edycji programu „Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2018” złożono 145 wniosków.

 - Pod koniec ubiegłego roku pojawiła się szansa na dofinansowanie dla instytucji kultury, które jak WCK były już wcześniej beneficjentami tego programu, a w latach 2015-2017 nie miały możliwości ubiegania się o ponowną dotację. Otrzymaliśmy stuprocentowe dofinansowanie i rozpoczynamy realizację pierwszego etapu zadania – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Wodzisławski projekt „Inicjatywy lokalne w Wodzisławiu Śląskim” zostanie zrealizowany z podziałem na dwa etapy. Pierwszy dotyczyć będzie opracowania diagnozy wodzisławskiej społeczności pod kątem występujących tu zasobów oraz potencjału kulturotwórczego tworzących ją osób i grup. Badania będą stanowiły kontynuację działań podjętych w 2014 roku, również w ramach programu „DK+ Inicjatywy Lokalne”, w oparciu o wyodrębnione na potrzeby badania obszary problemowe. 

 Na ich podstawie możliwe stanie się nawiązanie dialogu oraz poznanie potrzeb kulturalnych środowisk, które do tej pory pozostawały poza zasięgiem oddziaływania wodzisławskiej instytucji kultury. Pierwsza część zadania realizowanego od lutego do czerwca br., o charakterze diagnozującym i animującym, będzie dotyczyła również zachęcenia mieszkańców do zgłaszania pomysłów na oddolne inicjatywy kulturalne, realizowane wraz z Wodzisławskim Centrum Kultury oraz wyboru najlepszych pomysłów w ramach przyjętych kryteriów konkursowych. Wybrane mikroprojekty będą realizowane  w ramach drugiej części zadania, od 31 lipca do 20 listopada br. Na dofinansowanie ma szansę od 3 do 7 wodzisławskich oddolnych inicjatyw.

 Na realizację pierwszej części zadania WCK otrzymało 8 tysięcy złotych w całości sfinansowanych ze środków Narodowego Centrum Kultury, natomiast na realizację drugiej części projektu ma szansę pozyskać 22 tysiące złotych, stanowiące 95 proc. budżetu przeznaczonego na oddolne inicjatywy. Pozostałe 5 proc. stanowić będzie wkład własny WCK.