Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Termomodernizacja ważna, ale kocioł na węgiel – tańszy

17.02.2018 12:30 | 8 komentarzy | eos

Radni gminy Kornowac przyjmując Program ograniczenia niskiej emisji na lata 2018 – 2020, kierowali się z jednej strony redukcją zanieczyszczeń, trafiających do powietrza z budynków jednorodzinnych, a z drugiej możliwością otrzymania dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Termomodernizacja ważna, ale kocioł na węgiel – tańszy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Program stworzony został w oparciu o ankiety, które urząd gminy rozprowadził wśród ok. 350 mieszkańców. To właśnie w nich wyrazili swoje potrzeby związane z ewentualną termomodernizacją budynków lub wymianą źródeł ciepła.

Z raportów wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska dotyczących ochrony powietrza wynika, że podobnie jak w całym kraju, również w gminie Kornowac przekraczane są dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń. A to przede wszystkim jest wynikiem procesu spalania, do którego w gminie w 80 proc. wykorzystywany jest węgiel.

Nowa ustawa antysmogowa z września 2017 r. wymusza działania nakazujące wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Zakazuje też ogrzewania budynków przy pomocy m.in. węgla brunatnego, mułu czy flotu.

W tym roku mieszkańcy gminy mogą uzyskać dotację na 50 proc. kosztów kwalifikowanych, na modernizację źródeł ciepła, czyli na wymianę kotłów węglowych na nowszej klasy kotły również opalane paliwem stałym lub gazowe.

– Nawet jeśli zamontujemy piece piątej generacji, nadal opalać będziemy węglem. Dlatego dofinansowanie powinno iść przede wszystkim w kierunku termomodernizacji budynków. W domach ocieplonych zużycie węgla spada o 3 tony – dzielił się swymi spostrzeżeniami wiceprzewodniczący rady Jan Zaczyk.

Nie umniejszając zalet termomodernizacji, specjaliści przekonywali, że jest ona dużo bardziej kosztowna, dlatego łatwiej znaleźć chętnych do wymiany kotła o wartości 12 tys. zł, niż do dociepleń budynków, sięgających kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego dofinansowanie zawężone zostanie do kotłów węglowych i gazowych. W pierwszym przypadku skorzysta z niego w sumie 105, a w drugim przypadku – 15 beneficjentów.

(ewa)


Ankietowani mieszkańcy zainteresowani byli:

• wymianą okien i drzwi zewnętrznych – 62

• dociepleniem ścian – 107

• dociepleniem stropodachów i dachów – 87

• modernizacją wewnętrznej sieci co – 87

• kotłem gazowym – 45

• fotowoltaiką – 90

• ogrzewaniem elektrycznym – 12

Ludzie:

Jan  Zaczyk

Jan Zaczyk

Były radny gminy Kornowac.