Czwartek, 25 kwietnia 2019

imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry

RSS

Miasto chce wyciąć 46 drzew w parku miejskim! "Ludzie są zbulwersowani"

14.02.2018 12:33 | 29 komentarzy | mak

Do końca lutego z parku miejskiego w Wodzisławiu Śląskim ma zniknąć 46 drzew. Wycinka już ruszyła. Najszybciej pozbyto się drzew rosnących w pobliżu parkingu galerii. - Ludzie oczekują wstrzymania wycinki - apeluje radny miejski Marian Plewnia.

Miasto chce wyciąć 46 drzew w parku miejskim! "Ludzie są zbulwersowani"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kilkadziesiąt drzew w parku miejskim oznaczono jaskrawą farbą. Czeka je wycinka. Znikną m.in. brzozy, lipy, graby, klony czy wierzby.

Drzewo rośnie wiele lat

Kiedy fotografowaliśmy drzewa w parku, spotkaliśmy radnego miejskiego Marian Plewnię i przewodniczącego dzielnicy Stare Miasto Alojzego Szymiczka. Przyszli w tej samej sprawie. Oboje są zbulwersowani wycinką. - Dowiedziałem się, że ma nastąpić odmłodzenie drzewostanu. Ale samo odmłodzenie nie może polegać na wycince takich okazów, jakie mamy w parku. Co z tego, że będą nowe? Drzewo rośnie przez wiele lat. Przecież nasze pokolenie tego nie dożyje. A park to jest serce miasta. Ludzie są zbulwersowani tym, że drzewa znikną - mówi przewodniczący Alojzy Szymiczek.

A leczenie i konserwacja?

- Owszem, niektóre drzewa są uszkodzone i innego wyjścia nie ma. Ale jestem przekonany, że niektóre można uratować. Przez całe lata upominaliśmy się, żeby drzewa w parku były leczone i konserwowane. A to nie zostało zrobione. Przecież wycinka to nie metoda. Są okazy, o które warto się zatroszczyć. Dlatego mieszkańcy domagają się wstrzymania wycinki. Tu zabrakło dyskusji z mieszkańcami na temat tak ważnego miejsca, jakim jest park - uważa radny Marian Plewnia.  

Miasto: celem jest bezpieczeństwo

Wodzisławski urząd miasta tłumaczy, że prace w parku mają na celu przede wszystkim "dobro i przyszłość tej części miasta". - Zgodnie z zaleceniami Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach miasto przystąpiło do prac porządkujących i pielęgnujących występujący tam drzewostan. Zalecenia specjalistów mówią o potrzebie wymiany niespełna 10 proc. drzewostanu. Celem prowadzonych prac wycinkowych jest zadbanie o bezpieczeństwo przechodniów, dokonanie zgodnej ze wskazaniami rekompozycji nasadzeń oraz usunięcie drzew obumierających, utrudniających wzrost okolicznym drzewom, a zwłaszcza grożących połamaniem - tłumaczy Anna Szweda-Piguła, rzecznik Urzędu Miasta w Wodzisławiu.

Miasto zapewnia, że wszystkie prace prowadzone są zgodnie z wytycznymi Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach oraz opracowaną przez polskiego botanika - prof. Krzysztofa Rostańskiego koncepcją rewaloryzacji parku miejskiego. - Łączna ilość drzew i krzewów rosnących w Parku Zamkowym w Wodzisławiu Śl., zgodnie z opracowaniem sporządzonym w czerwcu 2015 r. przez Pracownię Architektoniczno -Urbanistyczną i Twórczości Artystycznej "Hortus" w Katowicach, wynosiła 472 szt. - dodaje pani rzecznik.

Nowe nasadzenia

Drzewa w parku mają zostać usunięte poza okresem lęgowym ptaków, czyli do końca lutego. W zamian za usunięte drzewa miasto, zgodnie z koncepcją sporządzoną przez Pracownię Architektoniczno-Urbanistyczną i Twórczości Artystycznej "Hortus" w Katowicach, dokona nasadzeń nowych drzew, w tym gatunków szlachetnych. Pojawią się m.in. klon palmowy, klon pospolity, grab pospolity, miłorząb dwuklapowy, magnolia pośrednia, ambrowiec amerykański, metasekwoja chińska, świerk serbski, sosna czarna, wiśnia wczesna, wiśnia piłkowana, daglezja zielona i wierzba płacząca.

- Zaplanowano, że nasada nowych drzew odbywać się będzie od 1 marca do 30 września, z uwzględnieniem przewidzianych literaturą fachową terminów sadzenia drzew liściastych i iglastych. Projekt rewaloryzacji parku obejmuje również wytyczne dotyczące zieleni niskiej, tj. krzewów i kwietników - informuje Anna Szweda-Piguła.