Niedziela, 29 listopada 2020

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Epidemia na Śląsku:

Remont Łąkowej i Kościuszki w Raciborzu. Poznaj plany tymczasowej i docelowej organizacji ruchu

13.02.2018 19:00 | 0 komentarzy | żet

Pierwszeństwo przejazdu na Łąkowej, prawoskręt z Kościuszki, nowa zatoka autobusowa oraz bat na przeciągających prace drogowców. Poznaliśmy szczegóły największej inwestycji drogowej 2018 roku w Raciborzu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W raciborskim starostwie powiatowym trwają przygotowania do remontu niespełna kilometrowego odcinka ulic Łąkowej i Kościuszki w Raciborzu (od skrzyżowania z ulicą Gwiaździstą do skrzyżowania z ulicą Wandy). Inwestycja ma wprowadzić nową organizację ruchu na niebezpiecznym skrzyżowaniu Łąkowej i Kościuszki. Rafakowcy korzystający z trasy do ronda przy Tesco będą mieli pierwszeństwo przejazdu. Takie rozwiązanie pozwoli upłynnić ruch oraz wyeliminować wypadki i kolizje, do których często dochodzi na ruchliwym skrzyżowaniu. Decyzja o zmianie organizacji ruch została poprzedzona badaniem natężenia ruchu. Wykazało ono, że w godzinach szczytu większość ruchu samochodowego w tym rejonie odbywa się właśnie w ciągu ulicy Łąkowej. Na ul. Kościuszki zostaną również zlokalizowane równolegle do jezdni miejsca postojowe.

(1) Wyjazd z ulicy Gwiaździstej na ulicę Łąkową z uwzględnieniem dodatkowego pasa ruchu (2) do lewoskrętu w kierunku ronda przy Tesco. Dodatkowy pas ruchu na lewoskręt z ulicy Łąkowej (3) do wjazdu na projektowane osiedle TBS (4).

Żeby było lepiej, najpierw musi być gorzej. Kierowcy zawczasu mogą rozpocząć zbrojenie się w cierpliwość, gdyż inwestycja pociągnie ze sobą wprowadzenie ruchu wahadłowego na remontowanych odcinkach dróg (). Przetarg na remont zostanie ogłoszony w marcu tego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace powinny ruszyć w połowie kwietnia i zakończyć się na przełomie września i października.

Wspomniany już wjazd na osiedle TBS przy więzieniu (4) i nowa zatoka autobusowa przy ul. Łąkowej (5).

Najprawdopodobniej inwestycja będzie realizowana w dziewięciu następujących po sobie etapach. Aby uniknąć sytuacji, do których doszło w trakcie ubiegłorocznego remontu ulic Armii Krajowej i Rudzkiej na Ostrogu, czyli przestojów w pracach przy jednoczesnym zamykaniu poszczególnych odcinków dróg, urzędnicy starosty planują wprowadzenie do umowy harmonogramu realizacji prac na poszczególnych odcinkach drogi. Kary umowne będą dotyczyć więc nie tylko przekroczenia ostatecznego terminu realizacji inwestycji, ale też poszczególnych jej etapów.

Skrzyżowanie ulic Łąkowej, Kościuszki i Stalowej z uwzględnieniem nowej organizacji ruchu. Ulica Łąkowa będzie drogą z pierwszeństwem przejazdu. Dla kierowców jadących ulicą Kościuszki i skręcających w prawo na ulicę Łąkową przewidziano dodatkowy pas prawoskrętu (6), który pozwoli na płynne włączenie się do ruchu (7). Jadący ulicą Kościuszki na wprost w kierunku Stalowej (8) oraz skręcający w lewo w kierunku Rafako (9) będą musieli ustąpić pierwszeństwa przejazdu jadącym ulicą Łąkową.

Całkowity koszt realizowanej przez powiat inwestycji szacuje się na kwotę 4 mln 680 tys. zł. Remont drogi zostanie dofinansowany przez państwo kwotą 2 mln i 6 tys. zł, 1 mln 340 tys zł wyłoży gmina Racibórz, pozostałą kwotę zapłaci powiat.

Wojtek Żołneczko


Plan tymczasowej organizacji ruchu na czas remontu

Remont będzie prowadzony w dziewięciu etapach, w trakcie których na poszczególnych odcinkach drogi wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Szczegóły: