środa, 20 stycznia 2021

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Epidemia koronawirusa:

Szansa na odbudowę linii kolejowej Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie

13.02.2018 11:19 | 1 komentarz | żet

- Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego poinformował, że myśli o zleceniu dokumentacji projektowej na remont linii kolejowej Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie. Pomysł pojawił się po tym, jak okazało się, że nie dojdzie do remontów dwóch innych linii kolejowych: Opole - Kluczbork i Nysa - Brzeg - informuje Nowa Trybuna Opolska.

Szansa na odbudowę linii kolejowej Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odbudową linii kolejowej są zainteresowane samorządy po stronie opolskiej (Głubczyce, Głogówek, Baborów) oraz w powiecie raciborskim (Pietrowice Wielkie, Racibórz). Według szacunków firmy Top Farms, po odbudowie linii, rocznie szlakiem kolejowym można byłoby wywozić 250 tysięcy ton płodów rolnych.

Władze samorządowe województwa opolskiego zamierzają zlecić wykonanie projektu odbudowy linii Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie w ramach środków unijnych, które pozyskano na modernizację linii kolejowych na Opolszczyźnie. Potrzebują do tego zgody Komisji Europejskiej. Szansa na odbudowę szlaku może pojawić się pod koniec aktualnej perspektywy finansowej UE, gdy dzięki ewentualnym oszczędnościom na kolei, realizowane będą projekty rezerwowe, posiadające kompletną dokumentacją.

Linia kolejowa Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie została zamknięta dla ruchu pasażerskiego w 2000 roku. Od tego czasu popada w ruinę.


Zobacz również: