środa, 27 stycznia 2021

imieniny: Angeliki, Przybysława, Ilony

RSS

Pięćdziesiąt ton soli na drogach

08.02.2018 11:15 | 0 komentarzy | ż

Od wczorajszego (7.02.18) popołudnia drogowcy mają pełne ręce roboty. Na miejskie drogi i chodniki wyjechały pługi, piaskarki i zamiatarki Przedsiębiorstwa Komunalnego. Akcja trwała do godz. 6.00 następnego dnia.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- W ciągu ostatnich kilkunastu godzin PK zużyło 50 ton soli. Rano do pracy ruszyła druga zmiana. W akcji jest piaskarka, oczyszczane są chodniki, pracują dwie brygady zamiataczy. To pierwsze w tym roku prawdziwe uderzenie zimy. Prognozowane są dalsze opady śniegu. Apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę. Noga z gazu - informuje Leszek Iwulski, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta Racibórz.

Jak zorganizowany jest podział zadań w gminie Racibórz w zakresie zimowego utrzymania dróg gminnych i chodników?

  • za organizowanie i wykonanie akcji zimowej na drogach, placach, chodnikach i parkingach gminnych, na ścieżkach i alejkach w parkach i na skwerach gminnych, targowiskach miejskich, przystankach komunikacji zbiorowej odpowiedzialne jest Przedsiębiorstwo Komunalne,
  • za odśnieżanie, posypywanie gołoledzi i likwidację skutków zimy na terenach administrowanych przez MZB – odpowiada Miejski Zarząd Budynków,
  • zapewnienie prawidłowego funkcjonowania urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych (zasuwy, hydranty, kraty kanalizacyjne itp.) oraz odwodnienia wiaduktów PKP – to obowiązki Zakładu Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.
  • Przedsiębiorstwo Robót Drogowych sp. z o.o. odpowiada za zapewnienie należytego stanu technicznego dróg, chodników, parkingów i innych terenów należących do gminy.
  • egzekwowanie od odpowiedzialnych osób i podmiotów obowiązków w zakresie oczyszczania ze śniegu i lodu ulic i chodników oraz usuwanie śniegu z obiektów – to zadania Straży Miejskiej
  • Biuro Zarządzania Kryzysowego - odpowiada za ostrzeganie i alarmowanie ludności o zagrożeniach

- Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z Ustawą o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach oraz Regulaminem Utrzymania Czystości i Porządku na terenie Gminy Racibórz, właściciele nieruchomości lub ich zarządcy zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości - dodaje L. Iwulski.

W załączniku m.in. wykaz dróg ze wskazaniem kolejności odśnieżania (użyj skrótku ctrl+f a następnie wpisz nazwę interesującej Cię ulicy, aby dowiedzieć się, do której kategorii odśnieżania jest zaliczona):

Akcja Zima [PDF]

źródło: UM Racibórz, oprac. ż