Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Czy Racibórz jest religijny? Tylko u nas oficjalne statystyki kościelne

08.02.2018 19:00 | 0 komentarzy | art, ma.w

Kościół Katolicki sprawdził czy na Raciborszczyźnie wierni chodzą na msze. Robi to mniej niż połowa z nich. Komunię świętą przyjmuje co 5 katolik.

Czy Racibórz jest religijny? Tylko u nas oficjalne statystyki kościelne
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na msze święte niedzielne chodziło w Polsce 36,7% zobowiązanych (dominicantes), zaś do komunii świętej (communicantes) przystępowało 16%. Takie dane dotyczące religijności Polaków i Kościoła w Polsce zawiera opracowanie „Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia”. Przygotował je Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). Opracowanie opiera się na badaniu przeprowadzonym 16 października 2016 r. w większości kościołów całego kraju. Nowiny, jako jedyna gazeta w regionie, uzyskała dane dotyczące religijności w gminach powiatu raciborskiego. Wynika z nich, że na niedzielną mszę świętą w momencie badania uczęszczało prawie 48% zobowiązanych. Do komunii świętej przystępowało wtedy 22% z nich.

Liczą księża, instytut weryfikuje

ISKK posiada dane z około 92% śląskich parafii (w całym kraju dane do instytutu wysłało około 96% parafii). Badania odbywają się zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski. Instytut kieruje do parafii poprzez kurie diecezjalne kwestionariusz. Prosi proboszczów o przeprowadzenie w określoną niedzielę liczenia wiernych obecnych na mszy i przystępujących do Komunii świętej. Żeby badanie było wiarygodne ISKK dokonuje badań kontrolnych, niezależnych od proboszcza. ISKK bierze też pod uwagę dane z gmin odnośnie liczby gospodarstw domowych, a także poziomu emigracji.

Skąd te liczby?

Dane dotyczące poszczególnych parafii nie są dostępne. ISKK udostępnia dane jedynie dla większych obszarów. – Takich jak gminy, dekanaty czy diecezje – usłyszeliśmy w Instytucie. Poprosiliśmy ISKK o dane dotyczące gmin powiatu. Udostępniono nam statystyki dotyczące liczby wiernych uczestniczących we mszach i liczby wiernych przystępujących do komunii świętej. Dowiedzieliśmy się jaki stanowią oni procent osób zobowiązanych do uczestnictwa we mszy, poznawszy liczbę wiernych oraz liczbę zobowiązanych. Ta ostatnia stanowi 82% wszystkich wiernych w danej parafii. ISKK przyjmuje, że od uczestnictwa w mszy świętej zwolnione są dzieci do lat siedmiu, ludzie starsi o ograniczonych możliwościach poruszania się oraz osoby chore. Niektórych parafii brakuje w raporcie dlatego, że w 2016 roku nie przysłały sprawozdania z liczenia wiernych – wyjaśnia Robert Stęspiewicz z pracowni ISKK.

Kornowac wierzy najbardziej

Na podstawie uzyskanych przez nas danych wynika, że wyższe wskaźniki religijności – co nie zaskakuje – odnotowywane są w gminach wiejskich. Najwięcej wiernych uczęszcza w mszy w parafiach gminy Kornowac, prawie 70% zobowiązanych. Tam też zanotowano najwyższą liczbę wiernych przystępujących do komunii świętej, blisko 48%. Najmniej wiernych uczęszcza na mszę w parafiach Raciborza – 40%. Do komunii świętej przystępuje w mieście najniższy odsetek wiernych w całym powiecie – 18%.

Artur Marcisz, ma.w

Czytaj podobne