Sobota, 10 kwietnia 2021

imieniny: Małgorzaty, Michała, Makarego

RSS

Dotacje i kontrole – tak walczą ze smogiem

05.02.2018 07:00 | 4 komentarze | juk

105 dotacji do wymian pieców i 1,5 mln zł na ochronę powietrza, ale też 231 kontroli posesji – Radlin podsumował zeszłoroczne działania ekologiczne. Pytanie na ile są skuteczne i rzeczywiście przyczyniają się do likwidacji smogu?

Dotacje i kontrole – tak walczą ze smogiem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zasadniczym celem przyjętym przez miasto w wymianie źródeł ciepła jest ochrona powietrza przed tzw. niską emisją. Mają w tym pomóc dotacje miejskie na wymianę starych i nieekologicznych pieców węglowych, ale również kontrole posesji, w których sprawdzane jest, czym mieszkańcy palą w kotłach.

1,5 mln zł na wymiany kotłów

W 2017 r. miasto dofinansowało wymianę 105 starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. - Przekazaliśmy dotację do 61 kotłów klasy 5. opalanych ekogroszkiem, 26 kotłów klasy 5. opalanych peletem drewnianym, 10 kotłów gazowych, 1 zestawu solarnego do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, 3 pomp ciepła do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i 1 pompy ciepła do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej - wyliczyła Barbara Magiera, burmistrz Radlina podczas grudniowej sesji. Całkowity koszt tych dotacji wyniósł prawie 1,5 mln zł (nieco ponad 500 tys. zł pochodziło ze środków budżetu miasta, a około 930 tys. zł wyłożyli mieszkańcy). Łączna liczba wszystkich zmodernizowanych kotłowni w mieście nie jest znana. - Nie każdy zgłasza się po dotację, wiele osób modernizuje kotłownie na własną rękę - wyjaśniła burmistrz.