Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Milion złotych dla strażaków gminy Krzyżanowice

03.02.2018 07:00 | 0 komentarzy | eos

– W ciągu ostatnich siedmiu lat na wsparcie jednostek OSP w gminie Krzyżanowice wydatkowano 4,8 mln zł, a to co roku ponad 200 tys. zł przeznaczanych na sprzęt i inwestycje – przypomniał strażakom wójt Grzegorz Utracki podczas dorocznych zebrań sprawozdawczych w jednostkach OSP gminy Krzyżanowice.

Milion złotych dla strażaków gminy Krzyżanowice
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z pieniędzy tych w 2011 r. udało się m.in. zakupić nowy samochód dla OSP Tworków, w następnym roku wymienić opony we wszystkich wozach strażackich, a w 2013 r. nabyć kolejny samochód dla OSP Krzyżanowice. OSP Roszków pozyskała natomiast prawie nowy, choć uszkodzony w wypadku samochód z PSP w Raciborzu, który wyremontowano przy wsparciu finansowym gminy oraz zaangażowaniu roszkowskich strażaków. W zeszłym roku przeprowadzona została termomodernizacja remizy strażackiej w Krzyżanowicach, a także powstaje budynek wielofunkcyjny w Rudyszwałdzie, który pomieści dużą remizę OSP z dwoma garażami.

Bardzo ważnym dla strażaków pogranicza jest realizowany przez gminy Krzanowice i Krzyżanowice wraz z pięcioma gminami czeskimi projekt „Ready to help” o wartości 1 mln euro.

– Strażacy z polskich gmin, które mają do dyspozycji po 1 mln zł, nie tylko będą się spotykać i ćwiczyć wspólnie z czeskimi strażakami, ale także z pieniędzy pozyskanych w projekcie zakupione zostaną cztery wozy strażackie, w tym po jednym dla gminy Krzyżanowice i Krzanowice. Samochód trafi do OSP Zabełków, która stara się o wejście do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. To już czwarty nowy samochód w naszych jednostkach i mam nadzieję, że nie ostatni – przyznał wójt Grzegorz Utracki.

Koordynatorem projektu w gminie jest komendant gminny OSP w Krzyżanowicach Krystian Jobczyk, który zapewnił na zebraniach, że dla wszystkich jednostek OSP wystarczy również pieniędzy na zakup umundurowania bojowego, czyli specjalnych ubrań strażackich typ Nomex, a także nowych butów, rękawic, kominiarek, węży oraz toreb medycznych R1, służących do udzielania pierwszej pomocy.

(ewa)

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.