Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Walka ze smogiem. Racibórz bez węgla w piecu?

To dalekosiężna wizja, którą chciałoby w Raciborzu zrealizować środowisko Raciborskiego Alarmu Smogowego (RSS Nasze Miasto). Na początek proponuje by magistrat przestał dotować wymianę piecy na węgiel, drewno i pellet.

Walka ze smogiem. Racibórz bez węgla w piecu?
Radna Zuzanna Tomaszewska i radny Leszek Szczasny

Niemal rzutem na taśmę udało się Zuzannie Tomaszewskiej wprowadzić pod obrady styczniowej sesji punkt o dyskusji nad zmianami w raciborskim PONE (Programie Ograniczania Niskiej Emisji). Nie chcieli go prezydent Lenk i przewodniczący Mainusz, ale przeszedł jednym głosem.

Dyskusja odbyła się na koniec posiedzenia. Było długie więc radni przystąpili do rozmów nad zmianami w PONE już nieco zmęczeni. Głos opozycji w tej sprawie był jasny: zakażmy dotacji do pieców węglowych jak najszybciej, a za parę lat zmienimy Racibórz w strefę wolną od węgla. Padła propozycja perspektywy 8–letniej. Radnej Tomaszewskiej zależało by wstrzymać nabór do PONE, który rusza w lutym i wprowadzić doń zmiany: więcej dokładać do wymiany starych pieców na urządzenia gazowe, a do węglowych wcale.

Prezydent Lenk i jego naczelniczka Zdzisława Sośnierz (ochrona środowiska) oponowali. Ich zdaniem przepadnie dofinansowanie do PONE z wojewódzkich funduszy. Obawiali się, że ci, których nie stać na grzanie gazem w ogóle nie wymienią starych pieców i przez kolejne lata będą z nich kopcić w mieście.

Włodarz zaproponował utworzenie zespołu – radnych, urzędników i społeczników – którzy wypracują konkretne rozwiązania. Z nimi urząd zwróci się do służb wojewódzkich by ubiegać się za rok o środki na walkę z niską emisją.

Do odważnych ruchów, takich jak ten proponowany przez radną Tomaszewską, zachęcał radę Leszek Szczasny. – Bądźmy liderami. Próbujmy. Polityka czekania i patrzenia się na innych nie jest właściwa. Cokolwiek będziemy robić w tym mieście nie ma sensu póki będziemy się truli – apelował do prezydenta i jego klubu. Zachęcał radnych z koalicji rządzącej by się wypowiedzieli w temacie. Sprowokował tylko Marcina Ficę, który nie zgadzał się z tezą Szasnego, że sytuacja z powietrzem w Raciborzu jest dramatyczna.

Na dyskusji się zakończyło. Kolejnym krokiem ma być utworzenie zespołu, o którym mówił na sesji prezydent Lenk. Swój akces do tego gremium zgłosili m.in. wiceprzewodniczący rady Andrzej Rosół i szef komisji budżetu Jan Wiecha.

(ma.w)


Przewodniczący Mainusz dopuścił do głosu raciborzanina, zwolennika ekologii Bogusława Siwaka. Ten prosił by rada miasta nie odwlekała zmian w PONE. Powoływał się na przykłady Wrocławia i Krakowa, które dążą do ograniczeń w ogrzewaniu węglem. Mówił m.in., że złej jakości ekogroszek spalany w piecach 5 klasy zanieczyszcza powietrze tak jak kotły o 2 klasy gorsze. Siwak podał dane o znacznym poziomie smogu w Raciborzu i dowodził, że powietrze w mieście jest gorsze niż w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. Na sesji skrytykował go za to rzecznik urzędu Leszek Iwulski, krzycząc, że to oszukiwanie ludzi, bo on znalazł inne dane, świadczące o tym, że tak źle nie jest.

Ludzie

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Marcin Fica

Radny Miasta Racibórz

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
beg 05.02.2018 16:18
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Palenie od góry jest metodą niepraktyczną i uciążliwą a oszczędność ekologiczna problematyczna.

~Normalny35 (94.254. * .64) 05.02.2018 10:52
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Masz chłopie rację ale jak ja mam palić od góry jeżeli pracuje i po 9-10 godzin nie ma mnie w domu?
Metoda dobra ale dla górniczych emerytów,młodych byków co nie pracują tylko z nudów siedzą przy piecu.
U większości jest to niestety niemożliwe.

~mat2_real (217.99. * .57) 05.02.2018 09:55
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Istnieją sposoby na palenie w piecu pozwalające na emisję minimalnych ilości zanieczyszczeń - a przy tym prowadzące do ograniczenia ilości zużywanego opału. Najlepszym z nich jest tzw. rozpalanie od góry. Szkoda, że zamiast mówić o ograniczeniu palenia węglem nie skupia się na popularyzacji tych metod.

~Patrzeiniewierze (46.134. * .147) 02.02.2018 00:01
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Domyślam się, że Ci radni którzy sami palą węglem będą przeciw. Dureń myśli tylko o sobie. A prawda jest taka, że obecnie zdecydowana mniejszość zatruwa życie zdecydowanej większości. W 8 lat każdy zaoszczędzi na zmianę pieca a zdrowie zyskamy wszyscy. Nie poddawajcie się krytyce tych, którzy nie rozumieją tego, że to co zaoszczędzą na spalaniu węgla - oddadzą w aptece, szpitalu jeśli nie krótszym życiem.

~racjonalny (93.105. * .100) 01.02.2018 23:55
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

trzeba zrozumieć, że nie ma na co czekać w tych sprawach, gadanie, ze kiedys tez bylo zle, to nie jest zadne rozwiazanie problemu, jestesmy w porownaniu do europy zachodniej o lata swietlne do tylu, a tu stawka jest nasze zdrowie i jakosc zycia

~LF (83.30. * .138) 01.02.2018 23:54
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Były ZEW od ok. 2002 cały jest ogrzewany gazem zamiast miałem węglowym i nie zbankrutował. Ta inwestycja bardzo szybko się zwróciła i to w wymiarze finansowym nie licząc efektu ekologicznego. Ale do tego trzeba było śmiałych decyzji, bycia o kilka kroków przed innymi i innego sposobu myślenia. Mieli to nowi właściciele. U nas w UM chyba właśnie ICH (czyli nowych) brakuje.

~ŁysyGoebbels (46.134. * .147) 01.02.2018 20:57
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Ten Pan Iwulski to jest jakiś niespełniony polityk. Czytam, że krzyczy na gości Rady Miasta, do tego wypowiada się skandalicznie w mediach, gdzie jedzie po mieszkańcach jak po jakichś debilach, których on wielce oświecony ma pouczać i ganić. Nie da się też nie zauważyć jego aktywności na FB, gdzie wdaje się w liczne pyskówki z mieszkańcami i radnymi. Jestem ciekawy, czy on ma na to wszystko przyzwolenie swojej kierowniczki Pani Siwek i samego prezydenta Lenka? On to robi w ramach wypłaty (w godzinach pracy i na urzędowym sprzęcie), czy jako wolontariat i w ramach treningu dla niespełnionych dziennikarzy czy niedoszłych radnych?

~2018 (195.167. * .21) 01.02.2018 20:34
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jakby wszyscy palili u siebie w domu z głową, to problem smogu w okresie zimowym nie byłby problemem. Każdy nawet najlepszy opał, spalony w nieodpowiedni sposób może stać się trujący – najgorzej wychodzi spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych. Ja u siebie w domu palę pelletem - mam kocioł V klasy (Kostrzewa). Trochę chęci potrzeba i da się palić i ekologicznie i ekonomicznie.

~Kierunekzdrowemiasto (94.254. * .22) 01.02.2018 18:14
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

No tak niezła jazda w Raciborzu jest podobnie z 50 % kotłów wymienią z węgla na węgiel. I to wg nich jest sposób na czyste powietrze. Z większego ogniska przejść na mniejsze .

~Ana22 (93.179. * .34) 01.02.2018 17:31
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

A w Marklowicach chcą wymienić 500 pieców węglowych na węglowe za 4mln zł to jest dopiero jazda.

~Kierunekzdrowemiasto (94.254. * .22) 01.02.2018 17:13
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Szkoda gadać co się tu dzieje .Pełno siłowni na powietrzu va na mieście smog i yo ma być sport?

~loleko (94.254. * .22) 01.02.2018 17:03
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Lenk nie nadaje się na prezydenta miasta !!!Popieram każdego radnego który popiera aby Racibórz był miastem bez spalania paliw stałych od węgla po drewno.A dotowanie na osiedlach gdzie jest dostęp do gazu piecy na ekogroszek jest całkowitym NIEPOROZUMIENIEM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~Kierunekzdrowemiasto (94.254. * .22) 01.02.2018 15:31
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Jak nie wprowadzicie strefy i nie przestaniecie dotować kotłów na ekogroszek to nie ma wyjścia i trzeba się wyprowadzać z Raciborza.

beg 01.02.2018 15:24
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Program PONE w RACIBORZU jest zły i powinien być jak najszybciej zmieniony. Pomysł stref bez węgla czy drewna uważam za oczekiwany przez wielu mieszkańców od lat. Oby oba postulaty zostały jak najszybciej zrealizowane.

~Ana22 (94.254. * .142) 01.02.2018 13:48
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

BRAWO !!!
Tylko tak trzymać inni radni powinni się od Was uczyć.
Dzisiaj tylko to ma sens,po co nam parki,boiska,ścieżki rowerowe skoro jest tak wielki smog?
Pozdrawiam i trzymam kciuki