Poniedziałek, 1 czerwca 2020

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Kultura

Film o ambasadorach radlińskiej kultury

26.01.2018 19:00 | 0 komentarzy | juk

„Możemy nosić chińskie ciuchy, jeździć czeskimi autami, patrzeć w japońskie telewizory, gotować w niemieckich garnkach hiszpańskie pomidory i norweskie łososie. Co do kultury, to jednak wypadałoby mieć własną” – powiedział swego czasu Andrzej Sapkowski, polski pisarz fantasy. Ten cytat posłużył jako myśl przewodnia autorom filmu dokumentalnego „20 twarzy kultury na 20-lecie Radlina”.

Film o ambasadorach radlińskiej kultury
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Film opowiada o osobach z Radlina oddanych szeroko rozumianej kulturze. Temat postanowili w ten sposób uwiecznić twórcy skupieni wokół radlińskiej fundacji Eduarte i zespołu Grupy Przyjaciół i Nie Tylko, znani również jako organizatorzy Muzycznych Niecodzienników. 20 etiud filmowych to zbiorcza prezentacja osób, które poprzez swoje zaangażowanie w kulturę na stałe wpisały się w historię miasta.

(Nie)najlepsi z najlepszych

Jadwiga Pietrek, Jerzy Michalski, Wiktor Bugla, Marieta Kuczera-Rok, Piotr Cubułka, Eryk Holona, Grzegorz Święty, Tymoteusz Kubica, Lucyna Szłapka, Izabela Słomian, Zbigniew Słomian, Barbara Branny, Krzysztof Pietrek, Sabina Borkowska, Wojciech Bednorz, Jacek Szuła, Kazimiera Drewniok-Woryna, Franciszek Magiera, Jan Śliżewski i Grupa Przyjaciół i Nie Tylko - to oni są bohaterami filmu. - Każda z tych osób opowiedziała o sobie, odkrywając tajemnice swoich pasji - mówi Katarzyna Serzysko, prezes fundacji Eduarte. Dodaje, że film nie jest rankingiem najlepszych osób z Radlina. Ale przedstawia w ciekawy sposób sylwetki osób, które poprzez swoje zaangażowanie na stałe wpisały się do księgi miasta jako ambasadorzy kultury. - Jest to opowieść nie o dokonaniach tych wyjątkowych dwudziestu osób, ale o tym, kim są - wyjaśnia Katarzyna.