Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Patrol

ABW przejmuje sprawę neonazistów z Wodzisławia. Organizacja DiN do delegalizacji?

22.01.2018 11:01 | 2 komentarze | acz
Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 11:11

W ocenie wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego organizacja Duma i Nowoczesność, której członkowie 13 maja 2017 zorganizowali w lesie urodziny Adolfa Hitlera powinna zostać zdelegalizowana.

ABW przejmuje sprawę neonazistów z Wodzisławia. Organizacja DiN do delegalizacji?
Członkowie Dumy i Nowoczesności, którzy zorganizowali urodziny Hitlera, przygotowali dla niego ten tort Fot. Screen z materiału Superwizjer TVN
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawa została jeszcze w niedzielę przekazana Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach. – Na polecenie prokuratora generalnego 21 stycznia nasza prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie propagowania faszyzmu przez osoby uwiecznione na materiale przygotowanym przez stację TVN – mówi nam prokurator Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Fragment przemówienia organizatorów z urodzin Adolfa Hitlera z 17 maja 2017 roku:
Hitler był prawdziwym dżentelmenem, kobiety się nim fascynowały, a dzieci kochały. Był bardzo przyzwoitym człowiekiem, nigdy nie przeklinał i nie pozwalał na złe zachowanie.

Śledztwo zostanie w Gliwicach a wszystkie czynności będą prowadzić funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. – Dodatkowo śledztwo dotyczy prezentowania i utrwalania symboli faszystowskich takich jak flagi czy mundury. Nie możemy informować na temat tego jakie czynności już przeprowadziła ABW, jednak jeszcze nie postawiliśmy nikomu w tej sprawie zarzutów – mówiła nam dziś  prokurator Smorczewska. Członkom organizacji grozi do dwóch lat więzienia.

Na antenie radiowej trójki do sprawy odniósł się wiceminister Patryk Jaki. – Ja jestem zdeterminowany w jednej sprawie: że każde przejawy tego typu działania trzeba w sposób stanowczy, siłą państwa zwalczać – mówił Jaki. Jak podkreślił, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział w tej sprawie śledztwo, żeby "nawet marginalne zachowania tego typu wyplenić" mówił.

W ocenie Patryka Jakiego organizacja Duma i Nowoczesność powinna zostać zdelegalizowana, a materiał "Superwizjera" TVN daje – jego zdaniem – podstawy do postawienia członkom DiN zarzutów w procesie karnym.

(acz)

O sprawie czytak także:

https://www.nowiny.pl/wodzislaw/135506-skandal-w-wodzislawiu-neonazisci-swietowali-w-lesie-urodziny-hitlera.html

https://www.nowiny.pl/patrol/135516-ziobro-nakazal-scigac-neonazistow-z-wodzislawia-bedziemy-bezwzgledni.html

https://www.nowiny.pl/135512-jacek-lanuszny-szef-slaskich-struktur-ruchu-narodowego-zabiera-glos-w-sprawie-wydarzen-w-wodzislawiu.html