Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Skandal w Wodzisławiu! Neonaziści świętowali w lesie urodziny Hitlera

21.01.2018 10:12 | 126 komentarzy | mak

Portret Hitlera, flagi ze swastykami, nazistowskie marsze wojskowe i okrzyki "Sieg heil" - tak w lesie w Wodzisławiu Śląskim świętowano 128. urodziny Adolfa Hitlera. Wszystko to pokazali reporterzy magazynu "Superwizjer" stacji TVN i TVN 24.

Skandal w Wodzisławiu! Neonaziści świętowali w lesie urodziny Hitlera
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Reporterzy magazynu śledczego Superwizjer stacji TVN i TVN 24 przygotował materiał "Polscy neonaziści". Pokazuje on m.in. działalność stowarzyszenia "Duma i nowoczesność", działaczy ruchu narodowego. - Oto wstrząsający efekt naszej wielomiesięcznej prowokacji dziennikarskiej - mówi prowadząca program Jolanta Konopka.

Co ważne, stowarzyszenie "Duma i nowoczesność" powstało w Wodzisławiu Śląskim. Przewodniczącym zarządu głównego jest Mateusz S. (pseudonim "Sitas"). Celem stowarzyszenia jest m.in. "działanie dla upowszechniania tradycji narodowej".

Twórcom "Superwizjera" udało się przeniknąć w szeregi grupy i zdobyć jej zaufanie. Zostali zaproszeni na spotkanie dla najbardziej wtajemniczonych członków. - Dzięki temu mogliśmy z bliska zobaczyć, jak neonaziści obchodzą rocznicę urodzin Adolfa Hitlera - informują twórcy programu.

"Urodziny" Hitlera zostały zorganizowane w maju w Wodzisławiu Śląskim. Przez dłuższy czas twórcy "Superwizjera" kontaktowali się z członkami stowarzyszenia "Duma i nowoczesność". Lider stowarzyszenia, Mateusz S. (pseudonim "Sitas) wysłał im zaproszenie na imprezę pod nazwą "Obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera". Zaproszenie było podpisane przez grupę Polscy Narodowi Socjaliści z Wodzisławia Śl.

Uczestnicy zaparkowali samochody w pobliżu jednego z wodzisławskich hoteli. Stamtąd udali się do lasu, na wzgórze. Niecałe 30 minut marszu. Na drzewach wisiały ogromne flagi ze swastykami. Z głośników było słychać nazistowskie marsze wojskowe. Neonaziści zbudowali coś w rodzaju ołtarzyka z portretem Adolfa Hitlera. Ktoś założył mundur Wermachtu. - Za mundurym dziołchy sznurym, nie? - "zażartował" jeden z uczestników.

Oficjalna część obchodów urodzin przywódcy III Rzeszy rozpoczęła się od powitania i okolicznościowego przemówienia. - Witam wszystkich na 128. urodzinach Adolfa Hitlera w Wodzisławiu Ślaskim. Impreza jest zorganizowana przez Polskich Narodowych Socjalistów z Wodzisławia Śląskiego - brzmi wstęp okolicznościowego przemówienia. Później pada kilka słów o Hitlerze. - Kobiety się nim fascynowały, a dzieci kochały. Był bardzo przyzwoitym człowiekiem - brzmiał fragment.

Uczestnicy wznosili okrzyk "Sieg Hail!", w tle było widać płonącą swastykę. Z dialogów prowadzonych przez uczestników spotkania wynikało, że bez przerwy muszą zachować czujność, m.in. szyfrują treść przesyłanych do siebie informacji. - Kur..., musimy być czujni. Przyjdzie czas, wiesz, jak wybuchnie wojna, to wtedy ich wszystkich pozałatwiamy, kur... - rozmawiają.

Materiał "Superwizjera" ma dużo szerszy kontekst i nie odnosi się tylko do wydarzeń w Wodzisławiu. Całość można zobaczyć TUTAJ.

Fot. screen z programu "Superwizjer"