środa, 23 stycznia 2019

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Szykują się zmiany na Nautice

20.01.2018 07:00 | 1 komentarz | art

Na jednym z ostatnich posiedzeń rady gminy padło pytanie o plan naprawczy, dotyczący basenu Nautica. - W 2018 roku wydamy na inwestycje na basenie 1,7 mln zł – zauważył radny Brachmański, który zapytał wójta o ocenę planu naprawczego, wprowadzanego już od dwóch lat.

Szykują się zmiany na Nautice
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W tym roku obiekt ma po raz kolejny dostać sporą dotację z budżetu gminy na pokrycie części kosztów funkcjonowania. Nautica od początku funkcjonowania nie jest samowystarczalna. W tym roku dotacja na Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji ma wynieść 1 mln 148 tys. zł (z czego niespełna 100 tys. zł na funkcjonowanie Orlika). - Rosną koszty utrzymania niezależne od nas, takie jak podwyżka płac minimalnych – wyjaśnia Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc. Jakubczyk przyznaje, że z dopłacaniem do basenu trzeba się pogodzić, natomiast gmina chce, by był on rentowny w możliwie jak największym stopniu. Dlatego w obiekt inwestuje. Po to, żeby klientów przyciągać i po to by generował mniejsze koszty. Stąd też gmina przeznaczy w tym roku 190 tys. zł na remont pomieszczeń wewnątrz Nautiki oraz kolejne 1,5 mln zł na zastosowanie odnawialnych źródeł energii. - Ten wydatek ponosimy po to, żeby basen był bardziej ekologiczny, a także oszczędny pod względem zużycia energii – wyjaśnia Marek Bauerek, kierownik referatu inwestycji. Co ważne gmina na zastosowanie OZE na basenie pozyskała unijnej dofinansowanie, które wyniesie do 810 tys. zł.

Tymczasem wewnątrz obiektu trwają już prace związane z uruchomieniem dodatkowych funkcji. Przypomnijmy, gmina znalazła dzierżawcę, który na piętrze uruchomi klub fitness, a na parterze obiektu punkt gastronomiczny, co ma zwiększyć atrakcyjność Nautiki i przyciągnąć do niej nowych klientów. W tym celu trzeba jednak przebudować pomieszczenia wewnątrz obiektu. Prace miały zostać wykonane jeszcze w zeszłym roku, ale był kłopot ze znalezieniem wykonawcy. - Dwukrotnie próbowaliśmy wyłonić firmę. Udało się dopiero w trzecim podejściu – tłumaczył na posiedzeniu rady gminy Jakubczyk. Wedle zapowiedzi urzędników prace mają potrwać do końca stycznia. Mimo robót budowlanych sam basen działa bez przeszkód i można z niego bez obaw korzystać, bo remont nie obejmuje hali basenowej i szatni.

(art)