Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

17.01.2018 07:00 | 2 komentarze | art

Poniżej przygotowaliśmy subiektywny przegląd wydarzeń i sytuacji, opisywanych na łamach „Nowin Wodzisławskich” i portalu Nowiny.pl, które wzbudziły pewnie nie tylko u nas, pozytywne i negatywne emocje. Kolejność opisywanych wydarzeń jest całkowicie przypadkowa.

Plusy i minusy minionego roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Plusy

Generalski awans

Krzysztof Justyński, szef śląskiej policji został bodaj pierwszym generałem tej formacji, związanym z ziemią wodzisławską. Justyński mieszka bowiem w Gołkowicach, a przez lata był związany z wodzisławską policją, której był również komendantem. W chwili obecnej jest jednym z raptem 9 nadinspektorów policji (to jeden z dwóch generalskich stopni policyjnych) w służbie czynnej. Promocję generalską otrzymał 23 lipca podczas centralnych obchodów święta Policji od prezydenta Andrzeja Dudy.

Pomysł na nazwę ronda

Ważnemu rondu w Mszanie, które komunikuje fragment Drogi Głównej Południowej z drogą wojewódzką nr 933, z inicjatywy włodarzy Mszany nadano nazwę Ronda Obrońców Bożej Góry. Ta inicjatywa przypomniała o mocno zapomnianych obrońcach Śląska z września 1939 r.

Wizyta prezydenta w Wodzisławiu

Choć przed wizytą Andrzeja Dudy doszło do niesnasek organizacyjnych na linii Starostwo Powiatowe – Urząd Miasta Wodzisławia, to ostatecznie sama wizyta, jej przebieg i organizacja okazały się sporym sukcesem, tak dla organizatorów, jak i samego miasta, dla którego było to wydarzenie bez wątpienia historyczne. Dobrze do wizyty okazał się przygotowany również sam prezydent Duda, który wiele mówił o historii ziemi wodzisławskiej i stojących przed nią wyzwaniach.

Miliony na dworzec kolejowy

Budowa centrum przesiadkowego i kompleksowa modernizacja dworca kolejowego w Wodzisławiu to olbrzymie inwestycje, które mają jeden główny cel - rozwiązać problemy związane z komunikacją i usprawnić życie mieszkańców. Realizacja tych dwóch zadań będzie możliwa dzięki milionom, które udało się pozyskać miastu. Razem to prawie 11 mln zł środków zewnętrznych. Bez wątpienia to jeden z większych sukcesów Wodzisławia w mijającym roku.

Sukces wodzisławskiej szkoły

Technikum nr 3 im. rotmistrza Pileckiego przy Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu zajęło 1. miejsce wśród szkół technicznych województwa śląskiego i 11. w kraju w prestiżowym rankingu czasopisma „Perspektywy”. W nagrodę szkoła otrzymała nagrodę w wysokości 50 tys. zł od starosty wodzisławskiego na zakup sprzętu i inwestycje.

Mamy zdolnych konstruktorów i projektantów

Paweł Stabla, student Politechniki Wrocławskiej z Gorzyczek stał na czele zespołu konstruktorów, którzy stworzyli crossowy motocykl elektryczny LEM Falcon. Motocykl został zaprezentowany na międzynarodowym konkursie w Barcelonie. Z kolei Mateusz Tomiczek projektant samochodowy z Turzy Śl. został jednym z czterech laureatów ogólnopolskiego konkursu na projekt polskiego auta elektrycznego. Mamy w regionie naprawdę zdolnych inżynierów.

Pomoc przedsiębiorcy dla chorego dziecka

Pozytywne zakończenie przygnębiającej historii i kolejny przykład na to, że świat jeszcze nie do końca zobojętniał. Mały Michał z Wodzisławia choruje na autyzm. Rodzice chłopca dowożą go każdego dnia do placówki w Rybniku. To pochłania dużo pieniędzy, a nie są w łatwej sytuacji. Poprosili wodzisławski magistrat, by dofinansował im koszty dojazdów. Spotkali się z odmową, choć inne miasta taką pomoc oferują. Ostatecznie miasto wyręczył wodzisławski przedsiębiorca, który zaproponował swoje wsparcie.

Bohaterowie roku

Bohaterowie - w tym wypadku to słowo nie na wyrost. Pracownicy rydułtowskiej kopalni pojechali do Pragi na wycieczkę odpocząć. A wzięli tam udział w dramatycznej akcji ratunkowej. Jarosław Jasita i Jarosław Ruda rzucili się ze statku wycieczkowego do lodowatej wody, by ratować tonącego w Wełtawie człowieka. Wyciągnęli go na pokład i rozpoczęli akcję ratunkową. Okazało się, że poszkodowany to znany czeski aktor. Postawa naszych górników zasługuje na uznanie, mimo że kilka dni później aktor zmarł.

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej