Wtorek, 22 października 2019

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Znów groźnie na pechowym skrzyżowaniu

16.01.2018 07:00 | 4 komentarze | art

Na początku stycznia późnym popołudniem doszło do kolejnego zderzenia samochodów na skrzyżowaniu ul. Raciborskiej z Ogrodową i Kościelną w Gorzycach. Głos w sprawie skrzyżowania zabrał naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

Znów groźnie na pechowym skrzyżowaniu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O wypadku poinformował nas Bogusław Jordan z portalu e-gorzyce.pl. - Zderzyły się dwa samochody, ford i renault. Na miejsce przyjechała nie tylko policja i straż. Obecne było również pogotowie ratunkowe - mówi Jordan, który już wielokrotnie apelował o lepsze oznakowanie skrzyżowania, na którym kierowcy wyjeżdżający z dróg podporządkowanych mają dość mocno ograniczoną widoczność. W ubiegłym roku, według jego wyliczeń na skrzyżowaniu znajdującym się nieopodal urzędu gminy doszło do 6 zdarzeń drogowych, ostatnio 24 listopada. Z kolei Wydział Transportu i Komunikacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. (WKiT) doliczył się tam 2 kolizji i 2 wypadków w okresie od stycznia 2015 do grudnia 2017 (wydział bazował jednak zapewne na danych policyjnych, a nie każda stłuczka - tym bardziej jeśli nie było rannych - musiała być zgłaszana przez jej uczestników na policję). Wedle opinii naczelnika wydziału Arkadiusza Łuszczaka w powiecie jest kilka znacznie groźniejszych skrzyżowań. Dla porównania tylko w 2015 r. na skrzyżowaniu ul. Wiejskiej i Boryńskiej w Gogołowej doszło do 14 zdarzeń (skrzyżowanie zostało przebudowane w tym roku).

Znaki pomogą?

Niemniej jak już informowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku, po przeprowadzeniu w Gorzycach wizji lokalnej, Powiatowy Zarząd Dróg (PZD), który administruje Raciborską, przygotował projekt zmiany organizacji ruchu, uwzględniający montaż lustra drogowego według lokalizacji uzgodnionej w trakcie, przeprowadzonej na skrzyżowaniu wizji lokalnej. Ponadto zaproponowano zastosowanie dodatkowych znaków pionowych, ostrzegających o dużej ilości zdarzeń drogowych na tle tablic odblaskowych, a także znaków ograniczenia prędkości do 40 km/h. Projekt ten został pozytywnie zaopiniowany przez policję i wysłany do Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

Lustra już są

– 15 listopada wpłynął odpowiedni projekt do Wydziału Komunikacji i Transportu, który ze względu na drobne braki formalne został odesłany do poprawy. Uzupełnioną dokumentację ponownie złożono 15 grudnia, po czym 29 grudnia projekt został zatwierdzony i przekazany PZD do realizacji. Należy dodać, że niezbędna była w tej sprawie opinia policji, która zaakceptowała zmiany. PZD ma czas na zrealizowanie projektu do 15 maja, jednak zostanie on wdrożony w życie, kiedy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne – wyjaśnia Arkadiusz Łuszczak, naczelnik WKiT. Jak się okazało nowy projekt został wdrożony 5 stycznia, tuż po naszej interwencji w sprawie skrzyżowania.