Poniedziałek, 24 lutego 2020

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

Tajemniczy pył nad Kolonią

16.01.2018 07:00 | 19 komentarzy | art

Z dawnej bazy na Kolonii Fryderyk unosi czarny pył, który osiada dosłownie na wszystkim. – Wszystko jest ubrudzone czarnym, tłustym pyłem – mówi mieszkaniec sołectwa.

Tajemniczy pył nad Kolonią
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Baza na terenie dawnej kopalni przy ul. Leśnej należy obecnie do przedsiębiorstwa Eco-Solution. Ono jednak nie prowadzi tam żadnej działalności, a dzierżawi bazę innym firmom. - Od kilku, mniej więcej czterech miesięcy gromadzone są tam jakieś materiały, wyglądające jak muł, które są dodatkowo mieszane. Niesamowicie się z nich pyli. Pył osiada na wszystkim. Na łąkach, na wodzie. Czego się nie dotknąć, to jest ubrudzone. Nie wiem, co to jest. Obawiam się, czy nie jest to coś niebezpiecznego – mówi nam Kazimierz Szweda. Jego słowa potwierdzają się podczas naszych odwiedzin na miejscu. Duża łąka, oddalona o kilkadziesiąt metrów od bazy pokryta jest czarnym pyłem. Wystarczy pogładzić trawę dłonią. Ta cała robi się czarna. Brud trudno zmyć, bo jest tłusty. - Mam tu staw, w którym hoduję szlachetne ryby, jesiotry, sandacze. Powierzchnia wody jest cała zaszlamiona, robi się z tego pyłu czarny gęsty kożuch – pokazuje pan Kazimierz. Najgorzej jest, kiedy wieje wiatr. - Przecież mieszanie substancji, które się ulatniają, powinno się odbywać w zamkniętych pomieszczeniach – uważa Szweda.

Nasz rozmówca wyjaśnia, że pyłem zaniepokojeni są również inni mieszkańcy. Dlatego o niepokojącym zjawisku poinformował Urząd Gminy w Gorzycach. Uważa, że urząd działa opieszale. - Minął miesiąc i żadnej odpowiedzi. Jak komuś tylko z komina coś leci podejrzanego, to straż gminna od razu interweniuje. A tu żadnej reakcji – mówi Szweda.

Gmina na oględzinach

W urzędzie gminy dowiedzieliśmy się, że wójt gminy Daniel Jakubczyk zlecił przeprowadzenie oględzin na terenie bazy. - Podjęto czynności na podstawie ustawy prawo ochrony środowiska z uwzględnieniem ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, mające na celu wyjaśnienie rodzaju prowadzonej działalności na terenie będącym przedmiotem zgłoszenia – wyjaśnia Beata Futerska z Urzędu Gminy w Gorzycach.

UG poinformował nas, że na terenie bazy działalność prowadzą aktualnie trzy podmioty gospodarcze. Gmina poinformowała ich zarówno o zamiarze przeprowadzenia oględzin, jak i o dacie wizyty urzędników. - Tak stanowią przepisy – wyjaśnia Izolda Gajowska, kierownik referatu gospodarki komunalnej w UG Gorzyce. Pytamy, czy gmina nie mogła wysłać od razu straży gminnej. - Straż gminna nie jest uprawniona do kontroli przedsiębiorstw w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, a jedynie w zakresie zwykłego korzystania ze środowiska, a więc na przykład wywozu odpadów komunalnych – wyjaśnia Gajowska.