Niedziela, 9 sierpnia 2020

imieniny: Romualda, Romana, Ireny

RSS

Lubelskie będzie ściągać górników? Kusi działkami i domami energooszczędnymi

13.01.2018 20:11 | 1 komentarz | acz

Zdaniem działaczy PSL w Lubelskiem jest miejsce nawet na pięć nowych kopalni. Pracownicy mają zostać przyciągnięci działką budowlaną za złotówkę i bezpłatnym projektem domu energooszczędnego.

Lubelskie będzie ściągać górników? Kusi działkami i domami energooszczędnymi
Czy w takim domu zamieszkają nasi górnicy? fot. www.facebook.com/hetmankrzysztof
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W październiku ubiegłego roku działacze PSL z województwa lubelskiego przedstawili program „Lubelskie napędzane węglem”. Zakłada on budowę w tamtym regionie kilku nowych kopalń. To zaś – jak ocenili politycy – oznacza 12 tys. nowych miejsc pracy. Tyle, że praca w kopalni wymaga konkretnych kwalifikacji. A że na lokalnym rynku zatrudnienia – mimo funkcjonowania w tamtejszych szkołach tam klas o profilu górniczym – nie ma wystarczającej liczby fachowców, więc trzeba ich będzie poszukać gdzie indziej - czytamy w serwisie pulshr.pl

Ludowcy chcą takich ludzi ściągnąć ze Śląska. Jak tłumaczą, jest tam wielu mieszkańców Lubelskiego, którzy przed laty wyemigrowali zarobkowo i teraz chcieliby wrócić w rodzinne strony. Dwukondygnacyjny domek ma 160 mkw. powierzchni. Na parterze znajduje się salon z wydzieloną częścią jadalną, kuchnia, spiżarnia i pokój mogący pełnić funkcję gabinetu. Poddasze to trzy sypialnie, łazienka i nieduża pralnia. W projekcie jest też garaż na jedno auto z tarasem na dachu.

– Nasza propozycja związana z budową nowych kopalń odbiła się szerokim echem na Śląsku, ale też w kręgach rządowych. Ku naszemu zadowoleniu, rząd w grudniu poinformował o tym, że będzie budować nowe kopalnie. Co prawda mają one powstawać w województwie śląskim, ale składam to na karb braku wiedzy o tym, że jedna czwarta polskiego węgla jest na terenie województwa lubelskiego – mówi na łamach Dziennika Wschodniego Krzysztof Hetman, europoseł i zarazem prezes zarządu wojewódzkiego PSL w Lublinie.

Oprac. (acz)