Piątek, 19 października 2018

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Nabór wniosków o dotacje w Mszanie przesunięty. Bo zmieniły się założenia

13.01.2018 12:41 | 3 komentarze | art

Urząd Gminy w Mszanie najpierw - jeszcze pod koniec ubiegłego roku - że wnioski o przyznanie dotacji na wymianę źródła ogrzewania zbierane będą 15 i 16 stycznia. Po dość burzliwych obradach komisji ds. infrastrultury, która odbyła się 10 stycznia, wczoraj zapadła decyzja by nabór wniosków przesunąć o tydzień - na 22 i 23 stycznia. 

Nabór wniosków o dotacje w Mszanie przesunięty. Bo zmieniły się założenia
Dyskusja nad zasadami przyznawania dotacji była - jak to w Mszanie - burzliwa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Inne niż zapowiadano będą też zasady przyznawania dotacji. Wójt Mirosław Szymanek optował za tym, żeby większe dofinansowanie przekazywać tym, którze decydują się na montaż pieców gazowych (6 tys. zł), a mniejsze dla tych, którzy optują za kotłami węglowymi (4 tys. zł). 

Na posiedzeniu komisji ds. infrastruktury większość radnych miała inne koncepcje. Jedni proponowali, żeby dotacja wynosiła 8,5 tys. zł dla każdego, czyli tyle ile w latach 2015 i 2016. W takim przypadku na dotacje w tym roku mogło by liczyć tylko 37 osób. Inni proponowali dotację w wysokości 5 tys. zł dla wszystkich bez wyjątku, co pozwoli udzielić wspracia dla 90 osób (z ankiet wynika, że zaintersowanych wymianą kotła w tym orku jest 160 osób). I to ostatecznie ta wersja zyskała akcpetację większości członków komisji infrastruktury i rozwoju gospodarczego. Należy podkreślić, że jest to jednak póki co propozycja. 

O ostatecznych warunkach zdecyduje cała rada gminy. Nadzwyczajna sesja, która uchwali regulamin przyznawania m.n. dotacji odbędzie się 18 stycznia i dopiero wtedy zapadną ostateczne rozstrzygnięcia. 

Źródłem finansowania dotacji w 2018 roku mają być środki pochodzące z umorzenia pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 241.893 zł. Dodatkowo z własnego budżetu gmina może przeznaczyć około 30 tys. zł. Oprócz tego jest możliwość pozyskania przez gminę w WFOŚiGW po 2 tys. zł bezzwrotnej dotacji do każdego zadania.