środa, 23 stycznia 2019

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Zużyte opony wylądowały pod urzędem gminy!

14.01.2018 07:00 | 4 komentarze | juk

Marklowiczanin wyrzucił przed budynek urzędu gminy opony rolnicze. Powód? Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) nie chciał ich przyjąć.

Zużyte opony wylądowały pod urzędem gminy!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W połowie grudnia w Marklowicach doszło do niezwykłego incydentu. Mieszkaniec chciał oddać do marklowickiego PSZOK-u stare opony rolnicze. Tamtejszy pracownik poinformował go, że punkt nie przyjmuje takich odpadów. Opony można oddać, ale tylko samochodowe. Ta informacja tak zdenerwowała właściciela opon, że ten wyrzucił je ... przed budynkiem urzędu gminy.

Ojciec posprzątał

O całej sprawie rozmawiali radni podczas grudniowych marklowickich łączonych komisji. Rajcy pytali wójta gminy Tadeusza Chrószcza oraz dyrektora Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej Jacka Pawelca o szczegóły incydentu. Wójt potwierdził, że faktycznie takie zajście miało miejsce. - Zdenerwowany młody człowiek przywiózł stare opony i wyrzucił je przed budynkiem gminy. Przed przykrymi konsekwencjami jego czynu uratował go ojciec, który bardzo szybko posprzątał śmieci - poinformował wójt. Dodał, że urzędnicy byli w trakcie powiadamiania policji, kiedy opony zaczęto sprzątać.

Jedni grożą, drudzy łagodzą

Jacek Pawelec przyznał, że pracownicy PSZOK-u często słyszą groźby ze strony mieszkańców. - Mówią, że odpad, którego im nie przyjmiemy, wyrzucą przed bramą punktu czy urzędem gminy - mówił dyrektor. Dodał, że w takich sytuacjach pracownicy zawsze dokładnie wyjaśniają mieszkańcom, jaki odpad i w jakich ilościach PSZOK przyjmuje. - W większości przypadków sytuacje udaje się załagodzić. Ale jak minione wydarzenie pokazuje, nie dzieje się tak zawsze - mówił Pawelec. Zastępca wójta Piotr Galus dodał, że gminny system odbierania odpadów komunalnych dotyczy śmieci pochodzących z gospodarstwa domowego. A opony rolnicze czy z samochodów ciężarowych nie pochodzą z takich gospodarstw. Odpad ten można oddać w punktach świadczących wymianę takich opon. Zgodnie z przepisami to na wytwórcy odpadów w ramach świadczenia usługi wymiany (naprawy) spoczywa obowiązek ich prawidłowego zagospodarowania.

Co można oddać?

Mieszkańcy nieruchomości zamieszkałych na terenie Marklowic mogą przywieźć i oddać na PSZOK: lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć, urządzenia zawierające freony, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, zużyte baterie i akumulatory, zużyte opony samochodowe - 8 szt. z jednej nieruchomości na rok, przeterminowane leki i opakowania po lekarstwach, mineralne i syntetyczne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe, rozpuszczalniki, kwasy, alkalia, odczynniki fotograficzne, środki ochrony roślin, oleje i tłuszcze jadalne, farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze i żywice, detergenty, odpady budowlane i rozbiórkowe w ilości nie większej niż 1m3 z nieruchomości na rok, odpady wielkogabarytowe, odpady komunalne ulegające biodegradacji, w tym odpady opakowaniowe ulegające biodegradacji i odpady zielone.

(juk)