środa, 16 stycznia 2019

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

WIOŚ sprawdził Koksownię Dębieńsko

10.01.2018 10:25 | 0 komentarzy | acz

Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn żądają właściwego pomiaru emisji z koksowni Dębieńsko.

WIOŚ sprawdził Koksownię Dębieńsko
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował, że nie stwierdził naruszeń i nieprawidłowości podczas kontroli w koksowni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach (woj. śląskie). Kontrola, wykonana na żądanie mieszkańców okolicy i organizacji ClientEarth, wykazała jednak, iż punkty pomiarowe na emitorach opalania baterii koksowniczej są niewłaściwie zlokalizowane. Organizacja domaga się przeprowadzenia dokładniejszych pomiarów zanieczyszczeń.

- Zastanawia nas, na jakiej podstawie Inspektorat stwierdza, że nie doszło do nieprawidłowości, skoro nie dysponuje pełnymi danymi dotyczącymi emisji technologicznych w koksowni. Niepokojące jest, że automatyczne pomiary powietrza prowadzone w okolicy notują bardzo wysokie chwilowe stężenia benzenu, lecz żadna kontrola nie jest w stanie wskazać ich źródła – zwraca uwagę prawniczka Fundacji ClientEarth Małgorzata Smolak. - Być może nasze wątpliwości rozwieją dokładniejsze pomiary przeprowadzone na terenie zakładu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Chcemy, by zrobiono to jak najszybciej. Ludzie nie mogą czekać – podkreśla.

Wyniki kontroli zaskoczyły także mieszkańców miasta, którzy od lat skarżą się na fatalną jakość powietrza i zwiększoną zachorowalność na raka. - Po raz kolejny próbuje nam się wmówić, że benzen i inne związki w powietrzu biorą się znikąd i sprawę wycisza stwierdzeniem, że nie doszło do nieprawidłowości. A my mieszkamy w bezpośrednim sąsiedztwie baterii koksowniczej, wiemy czym to grozi i musimy oddychać tym, co stamtąd wychodzi – mówi Marek Żarnowski z Czerwionki-Leszczyn.

- Tu wiele rodzin ma lub miało kogoś chorego na raka. Ministerstwo Zdrowia w lipcu przyznało, że liczba tych zachorowań w naszej gminie jest najwyższa spośród wszystkich gmin powiatu rybnickiego. A ponadto wśród kobiet w części miejskiej, gdzie znajduje się koksownia, występuje wyraźnie więcej nowotworów niż w części wiejskiej gminy - dodaje.

W sierpniu ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wraz mieszkańcami Czerwionki-Leszczyn wystąpiła do WIOŚ z wnioskiem o natychmiastowe zamknięcie koksowni.