środa, 16 stycznia 2019

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Kontrolerzy NIK w urzędzie

10.01.2018 13:00 | 8 komentarzy | art

Najwyższa Izba Kontroli sprawdza jak gmina walczy ze smogiem.

Kontrolerzy NIK w urzędzie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kontrola rozpoczęła się 19 grudnia i potrwa do 17 stycznia. - To rutynowa kontrola, jedna z wielu jakie NIK przeprowadza w gminach całego kraju pod kątem realizacji programów ograniczenia niskiej emisji – wyjaśnia Mariusz Adamczyk, wójt Godowa. Jak dodaje, gmina została poddana kontroli losowo. - Być może jednak jakieś znaczenia ma wysokie miejsce Godowa na liście najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w kraju – mówi Adamczyk, przypominając, że w Godowie działa stacja monitoringu powietrza.

Kontrolerzy NIK mają sprawdzić, jak gmina przeciwdziała smogowi oraz jak działa gminny program ograniczenia niskiej emisji. - Wyniki kontroli mają dać odpowiedź o to, jakie są efekty walki ze smogiem oraz jakie wnioski z tej walki należy wyciągnąć – mówi wójt.

Gmina realizuje programy ograniczenia niskiej emisji od 2006 r. Przez pierwsze dwa lata udzielała dotacji w oparciu tylko o środki Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. W kolejnych latach już głównie w oparciu o środki pozyskane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W sumie w ramach dotacji przekazała mieszkańcom prawie 2,9 mln zł. Za te pieniądze wymieniono 458 kotłów, zainstalowano 78 instalacji solarnych oraz 2 instalacje fotowoltaiczne.

(art)