Wtorek, 15 października 2019

imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana

RSS

Rządzi pan gminą w sposób autorytarny

10.01.2018 07:00 | 2 komentarze | eos

Autokratą nazwał wójta gminy Krzyżanowice Grzegorza Utrackiego (na zdj.) wiceprzewodniczący komisji finansów i rozwoju Marian Lasak, a jego sposób zarządzania gminą określił jako autorytarny.

Rządzi pan gminą w sposób autorytarny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Swą zdecydowaną, pełną determinacji opinię radny Bolesławia wyraził podczas grudniowej sesji budżetowej, a dotyczyła odmowy wprowadzenia zmiany do projektu budżetu na 2018 r. Wójt nie uwzględnił wniosku Rady Gminy Krzyżanowice, która postanowiła przeznaczyć 100 tys. zł z wydatków na przebudowę drogi na ul. Raciborskiej w Chałupkach, na wymianę okien w przedszkolach w Zabełkowie i Bolesławiu.

Decyzja została wypracowane przez radnych podczas posiedzeń połączonych komisji, a przypieczętowało ją jednomyślne głosowanie członków komisji finansów oraz przewodniczących wszystkich komisji podczas wspólnego posiedzenia 30 listopada.

Radny Marian Lasak przedstawił pozytywne stanowisko rady, co do pozostałych dochodów i wydatków zaplanowanych w budżecie na 2018 r. To co go jednak oburzyło, to odmowna odpowiedź wójta na wniosek wszystkich radnych, wypracowany podczas wielogodzinnych obrad. Radny uważa, ze wymiana okien w przedszkolach, gdzie przebywają małe dzieci i w zimne dni trzeba uszczelniać je kocami jest priorytetowa. Szczególnie, że taka sytuacja trwa już od kilku lat.

– Na sierpniowym posiedzeniu członkowie komisji społecznej mieli wyjazdowe spotkanie i zapoznali się ze stanem okien w Zabełkowie oraz Bolesławiu. Podczas mroźnych dni jest tam 16 – 170 C. Komisja społeczna zawnioskowała o ten wydatek i po wspólnej dyskusji uwzględniono go w naszym projekcie budżetu – przypomniał radny. Jednocześnie komentował: – Nasuwa się pytanie, po co komisje, dyskusje, wyjazdy na obiekty jeśli w takiej prostej sprawie nie słyszy się kończących wniosków radnych. (...) Czy tak ma wyglądać wspólna odpowiedzialność za losy gminy? Osobiście uważam, że nie chodzi o te 100 tys. zł, bo to raptem 0,2 proc. wydatków naszej gminy, ale o to, że pozwoliliśmy sobie zrobić zmianę w pana projekcie budżetu. W związku z tym uważam, że rządzi pan gminą w sposób autorytarny – dodał przytaczając definicję autorytaryzmu. Nie omieszkał też ocenić postawy radnych, którzy najpierw przyjmują wspólne stanowisko, a następnie od niego odstępują pod wpływem wyjaśnień wójta.

– Konsekwencją odrzucenia przez pana wniosku wszystkich radnych o zmianę w budżecie, powinno być odrzucenie przez radę gminy pana projektu budżetu na 2018 r. Wtedy będzie to budżet autorski. I nie chodzi o to czy zgadzamy się z wydatkami czy dochodami, które są potrzebne i zasadne, ale o sposób w jaki to się odbywa – skwitował Marian Lasak.

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.