środa, 19 lutego 2020

imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

RSS

PILNE:

CEPIK 2.0 unieruchamia samochody

05.01.2018 07:00 | 5 komentarzy | mak

Według zapewnień miał działać sprawnie, ale tak się nie stało. Nowa wersja Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK 2.0) ciągle sprawia problemy przy rejestracji pojazdów. Przed jej wprowadzeniem wodzisławski wydział komunikacji rejestrował około 100 pojazdów dziennie. Teraz tylko 70. Niektórych rozpoczętych spraw nadal nie daje się rozwiązać, co grozi unieruchomieniem pojazdów.

CEPIK 2.0 unieruchamia samochody
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W całej Polsce urzędnicy mają problem z rejestracją samochodów. Dla przykładu w Warszawie doliczyli się już 3,5 tys. zaległych spraw. Przed wprowadzeniem systemu rejestrowali dziennie 1400 aut, dzisiaj jest to tylko 600 pojazdów. Nie inaczej sytuacja wygląda w powiecie wodzisławskim. - Niestety system Cepik 2.0 nadal sprawia poważne problemy, a czasami wręcz uniemożliwia w ogóle obsługę klientów - opisuje sytuację Arkadiusz Łuszczak, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.

Krytyczne awarie

Podamy wodzisławski przykład z 20 grudnia. Tego dnia sytuacja była gorsza niż w dniu wdrożenia nowej aplikacji, czyli 13 listopada. Nie można było wcale zarejestrować pokaźnej grupy pojazdów sprowadzonych z zagranicy i po raz po pierwszy rejestrowanych w kraju. Niektórzy klienci odsyłani byli z kwitkiem. - Takich krytycznych awarii systemu było znacznie więcej. Tylko od dnia, kiedy ruszył Cepik, do 29 listopada Ministerstwo Cyfryzacji przyznało się do 8 krytycznych unieruchomień systemu. Na spotkaniu w Warszawie pod koniec listopada wiceminister Karol Okoński podał szefom wydziałów komunikacji, że stabilizacja systemu potrwa do 10 grudnia – mówi naczelnik Łuszczak. Niestety termin ten nie został dotrzymany. Teraz mówi się, że kłopoty mogą potrwać jeszcze miesiąc, może dłużej. Wielu ze spraw wszczętych nie da się zakończyć. W tym około 30 spraw rozpoczętych w listopadzie nadal nie można rozwiązać, co grozi unieruchomieniem pojazdów. Czasem dotyczy to pojazdów prywatnych, czasem tych, których właścicielami są przedsiębiorcy, a czasem pojazdów użyteczności publicznej, jak chociażby Powiatowej Straży Pożarnej. Autorzy systemu nie przewidzieli bowiem... rejestracji pojazdu na rzecz Skarbu Państwa, a przecież to jego własnością są czerwone wozy strażaków.