Poniedziałek, 17 czerwca 2019

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Racibórz zapomniał o Rodle, ale przypomni Pięć Prawd Polaków

23.12.2017 06:30 | 1 komentarz | web

Pochodzący z Raciborza Kazimierz Głowacki (na zdj.) ubolewa, że jego rodzinne miasto zapomniało o rocznicy powstania Rodła. Rozmawiał już z prezydentem Mirosławem Lenkiem o uczczeniu deklaracji Pięciu Prawd Polaków.

Racibórz zapomniał o Rodle, ale przypomni Pięć Prawd Polaków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Grudzień to miesiąc szczególny, w którym obchodzimy wiele różnych uroczystości: Barbórka, Mikołaj, miesięcznica katastrofy smoleńskiej, stan wojenny, najważniejsze święta rodzinne Bożego Narodzenia, a na końcu miesiąca Sylwestra.

W tej dużej ilości uroczystości została zapomniana jedna z najważniejszych – 95. rocznica powstania oddziału Związku Polaków Niemczech spod znaku Rodło 17 grudnia, o której nikt już nie pamięta, nie było nic zorganizowane, nie było nic powiedziane w mediach o tak ważnej rocznicy, dlatego jako raciborzanin mieszkający od trzech dekad w Niemczech i działający społecznie w Polsce i w Niemczech w organizacjach rodłackich, postanowiłem chociaż o tej chlubnej rocznicy przypomnieć.

Rodło musi być przypominane w sposób szczególny w Raciborzu, ponieważ Rodło jest tutaj mało znane, pomimo tego, że w Raciborzu powstał pierwszy oddział Związku Polaków w Niemczech spod znaku RODŁO.

Jeżeli Rodło byłoby dobrze znane i szanowane, nikt by nie dopuścił do tego, żeby nie świętować 17 grudnia 95. rocznicę powołania oddziału w Raciborzu. Mamy szkoły im. Arki Bożka, władze miasta i władze samorządowe oraz kuratorium, kto ma uczyć naszą młodzież o naszej przeszłości.

W Polsce jest wiele miejscowości, w których są szkoły, kluby sportowe pod nazwą Rodła, są ulice i skwery, również w herbach miast jest Rodło, w Raciborzu nazwa Rodła nigdzie nie istnieje, chociaż w Raciborzu jak wspomniałem powstał pierwszy oddział Związku Polaków już 17 grudnia 1922 roku, zaledwie po dwóch tygodniach od oficjalnie zarejestrowanego Związku Polaków 3 grudnia 1922 roku, inne oddziały powstawały od stycznia 1923 roku.

Jest teraz wiele do nadrobienia, nie tylko jak wspominałem w Raciborzu i w okolicach Raciborza, Kuźni Raciborskiej i ziemi raciborskiej, wiele do nadrobienia jest również w sąsiednich miejscowościach między innymi w K-Koźlu i okolicach K-Koźla oraz ziemi kozielskiej. Był okres zmian nazw komunistycznych, dlaczego nikt nie nazwał chociaż jednej ulicy spod znaku Rodło?

Oprócz tej ważnej daty należy przypomnieć, że w Raciborzu nie tylko powstał pierwszy oddział Związku Polaków, otóż w Raciborzu jeszcze przed wybuchem wojny 9.06.1939 r. gestapo zamknęło STRZECHĘ i zakazało wszelkiej działalności tej organizacji, natomiast w Berlinie taki sam proces nastąpił 17.08.1939 roku.

Oficjalnie zakazano działalność całej organizacji 07.08.1939 r. Niemcy widzieli jak silne jest RODŁO w Raciborzu, tak powinno być i teraz.

Niemcy do końca sierpnia 1939 r. aresztowali wszystkich czołowych działaczy RODŁA w całych Niemczech i osadzali ich w obozach koncentracyjnych, gdzie zginęło ich ponad 3 tys.

Rodło nie może być zapomnianą historią, dlatego powoli odnawiam przedwojenne struktury Rodła.


Opinie oraz treści zawarte w rubryce WebKrytyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres webkrytyka@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.