Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bóg się rodzi, bohaterski poborca myta z Kuźni i socyalistyczna równość [122 lata temu w Nowinach]

Zajrzeliśmy do "Nowin Raciborskich" z 24 grudnia 1895 roku. Oprócz pięknych życzeń świątecznych natrafiliśmy tam również na interesujące wieści o fałszywych pieniądzach, bohaterskim wyczynie poborcy myta z Raciborskiej Kuźni oraz relację ze zjazdu socyalistów we Wrocławiu. Zachęcamy do lektury.

Bóg się rodzi, bohaterski poborca myta z Kuźni i socyalistyczna równość [122 lata temu w Nowinach]

- Bóg się rodzi - moc truchleje! Drży piekło, mięsza się wróg zażarty, bo słusznie obawia się, iż ci, których grobowym kamieniem przywalić pragnął, u żłóbka betlejemskiego zaczerpną nowych siły... Niechaj drży! Pokażmy mu, żeśmy prawdziwi chrześcijanie-katolicy, żeśmy nie głusi na wołanie chorów anielskich (...) Nie pytajmy się: "Któż pobieży kolendować Małemu?" oglądając się na innych, lecz przypadłszy do tego żłóbka, w którym spoczęło Dzieciątko Jezus, wytrwajmy przy Chrystusie Panu po wsze czasy, a kiedy rozpocznie pochód męczeński na Golgotę - Pójdźmy za Nim! - to fragment życzeń świątecznych, które złożyła swoim Czytelnikom redakcja Nowin Raciborskich 24 grudnia 1895 roku.

Gazeta uczciwa, niezależna i otwarta

Nadto redakcja zachęcała do odnowienia prenumeraty gazety na Nowy Rok. - Kto w dzisiejszych czasach nie czyta, nie poucza się o tem, co się w świecie dzieje, ten pozostaje ku własnej szkodzie po za drugimi (...) Każdy więc powinien trzymać gazetę uczciwą, niezależną, otwartą, która go powiadamia o tem wszystkiem, co może mieć dlań jaką wartość. Taką gazetą są "Nowiny Raciborskie" - argumentowała redakcja.

Fałszywe pieniądze i rzeźniczy wakat

W świątecznym zamieszaniu łatwo paść ofiarą złodziei i oszustów. Ta zasada nie dotyczy tylko czasów nam współczesnych. W wydaniu gazety z 24 grudnia 1895 roku natrafiliśmy na ostrzeżenie przed fałszywymi pieniędzmi, które wprowadzono do obiegu w naszym regionie. Fałszerstwo wykrył pewien kupiec z Gliwic, czuły na brzęk monet. - Pieniądz jest bardzo dobrze wykonany, ma na sobie wizerunek cesarza Wilhelma I i liczbę 1876 i odróżnia się od dobrych pieniędzy jedynie głuchym brzmieniem - informowały dawne Nowiny. Dodajmy, że fałszerstwo dotyczyło monety dwumarkowej. W owym czasie można było za nią kupić np. dwie butelki wina w Drogeryi "Germania" lub koszulę wierzchnią w składzie pana S. Löwenstama.

Ponadto redakcja ze zdziwieniem konstatowała, że choć liczba mieszkańców Brzezia wzrosła do 2125 dusz, wciąż nie ma ani rzeźnika ani piekarza. - I jeden i drugi miałby na pewno powodzenie - czytamy w gazecie.

Samobóstwo i spłoszone konie

Do tragedii doszło w owym czasie w pobliskich Głubczycach, gdzie zastrzelił się huzarski oficer Brunon von Lindau. Gazeta informowała, że "samobójca jeszcze krótko przed śmiercią rewidował żołnierzy na posterunkach i wydał swemu służącemu zwykłe rozkazy".

Niebezpieczne zajście odnotowano również w Raciborskiej Kuźni (tak nazywano wówczas Kuźnię Raciborską). - Pobórca tutejszego myta szosowego zauważył (...) wielkim pędem jadący wóz przez myto. Widząc, że na wozie nie masz nikogo, puścił się w pogoń za nim i zdołał go też dogonić - czytamy w dawnych Nowinach. Koń należał do mistrza masarskiego Kowaczka z Rud Wielkich. Poborca myta zareagował w porę, gdyż wkrótce z naprzeciwka nadjechało kilka wozów. - Gdyby koń był na nie wjechał, łatwo mogło było zajść jakie nieszczęście podczas tak ciemnej nocy - komentowała redakcja.

Równość socyalistyczna

Ciekawą wzmiankę opublikowano 24 grudnia 1895 roku roku w rubryce "Rozmaitości". Dotyczy ona relacji francuskiego socjalisty nazwiskiem Burdo ze zjazdu socjalistów we Wrocławiu. Francuz dostrzegł między wrocławskimi socjalistami trzy klasy - pierwsza jadała w najlepszych hotelach i raczyła się szampańskimi winami, druga odwiedzała eleganckie piwiarnie, trzecia musiała zadowolić się "obiadkiem za 50 fenigów i szklanką cienkuszu". - Taka to równość wśród tych, którzy głoszą, że wyższe warstwy uciskają i wyzyskują uboższych - podsumowała to wszystko redakcja. Ten krótki, ale ciekawy artykuł wiele mówi o dawnych "Nowinach Raciborskich" - prokatolickich, narodowych (polskich) oraz antysocjalistycznych.

Choć od opisywanych wydarzeń minęły 122 lata, w przestrzeni publicznej wciąż nie brak ludzi ze szczytnymi hasłami na ustach i drogimi zegarkami na rękach, skrywanymi pod mankietami szytych na miarę koszul. Niezależnie od tego jak bardzo byśmy tego chcieli, ludzie się nie zmieniają.

Wojtek Żołneczko


fot. inthesetimes.com (zdjęcie poglądowe)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].