Czwartek, 28 października 2021

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Pomysł na dziś: Wyprodukuj swój własny papier!

18.12.2017 15:00 | 0 komentarzy | MK

Mamy dla Was kolejny prosty eksperyment w ramach projektu "Świat Młodych Badaczy" do samodzielnego zrobienia w domu.

Pomysł na dziś: Wyprodukuj swój własny papier!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

EKSPERYMENT: Wyprodukuj swój własny papier!

Zapewne pamiętacie organizowane w szkole zbiórki makulatury. Celem takich akcji było uświadamianie od najmłodszych lat, jak ważny dla środowiska, w którym żyjemy, jest recykling. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak wiele odpadów może być ponownie wykorzystanych. Z odzyskanego papieru na przykład można wytworzyć wiele produktów takich jak banknoty, filtry do kawy, bandaże czy opakowania do jajek. Dzięki recyclingowi surowce zyskują drugie życie!

Dzisiaj i my damy drugie życie odpadom kartonowym i razem stworzymy papier. Gotowi?

Potrzebujemy:

  • kawałek kartonu
  • woda
  • waga kuchenna
  • kubek z miarką
  • duża miska plastikowa
  • blender z wysokim pojemnikiem
  • kawałek gazy o wymiarach 30 x 40 cm
  • wałek do ciasta
  • ręcznik kuchenny lub stary ręcznik
  • suszarka do bielizny

UWAGA: Dzieci powinny wykonywać ten eksperyment z osobą dorosłą

ZACZYNAMY!

1. Karton porwijcie na kawałki wielkości kciuka. Przy użyciu wagi kuchennej odważcie 15 g takich kawałków kartonu. Następnie umieście je w blenderze.

2. Do blendera dolejcie około 200 ml wody. Urządzenie przykryjcie pokrywką i poproście kogoś dorosłego o jego włączenie. Blendujcie tak długo, aż uzyskacie jednolitą masę, rodzaj papki. Może to potrwać kilka minut. W razie trudności dolejcie jeszcze trochę wody.

3. Całość wylejcie do płaskiego naczynia i dodajcie około 1l wody. Zamieszajcie ręką, by usunąć ewentualne grudki.

4. Nad misą albo zlewem rozciągnijcie gazę. Najlepiej, gdy tkaninę będzie trzymała druga osoba. Wylejcie masę z blendera na materiał.

5. Odsączoną masę wraz z gazą połóżcie na stole kuchennym. Przykryjcie kawałkiem materiału, np. starym ręcznikiem.

6. Teraz najtrudniejszy etap: musicie odwrócić całość tak, by materiał znalazł się na stole, a na górze – gaza. Następnie przez wazę wałkujcie masę, aby uzyskać jak najcieńszą warstwę.

7. Zdejmijcie z wierzchu gazę, a ręcznik z rozwałkowaną masą połóżcie na suszarce do bielizny. Trzeba teraz poczekać parę godzin – aby masa całkowicie wyschła.

Brawo! Wasz własny papier gotowy! Spróbujcie na nim coś napisać lub narysować!

Już wkrótce kolejne eksperymenty. Do zobaczenia!

Świat Młodych Badaczy to autorski projekt edukacyjny firmy Henkel kierowany do uczniów 2, 3 i 4 klas szkół podstawowych. Projekt realizowany jest w formie 90-minutowych interaktywnych, atrakcyjnych warsztatów. Dzieci – pod okiem wykwalifikowanych edukatorów – przeprowadzają proste eksperymenty badawcze. Interaktywne, praktyczne zajęcia mają zachęcać dzieci do samodzielnego myślenia: zadawania pytań i stawiania hipotez, poszukiwania odpowiedzi, prowadzenia obserwacji, analizy zjawisk i wyciągania wniosków. W konsekwencji uczniowie mają możliwość poczuć się jak prawdziwi badacze w laboratorium. W ramach polskiej odsłony projektu, realizowanej od 2016 r., w warsztatach wzięło już udział 1300 dzieci. W Raciborzu w zajęciach „Świat Młodych Badaczy” weźmie udział ponad 800 dzieci z kilkunastu szkół podstawowych.

Więcej o projekcie „Świat Młodych Badaczy” na stronie www.henkel-swiatmlodychbadaczy.pl

Materiał zewnętrzny