środa, 13 listopada 2019

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Racibórz w smogu. Pieniądze poszły z dymem

16.12.2017 19:00 | 11 komentarzy | ma.w

Czujników wskazujących poziom smogu w Raciborzu mamy już kilkanaście. Niestety pomiary mają nieoficjalny charakter. Bez profesjonalnej stacji pomiarowej nie mamy co liczyć na finansową pomoc państwa w walce ze smogiem. Tymczasem rząd chce ją przyznać 33 miastom.

Racibórz w smogu. Pieniądze poszły z dymem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport o 50. europejskich miastach najbardziej zanieczyszczonych smogiem. 33. z nich są z Polski. W pierwszej piątce znalazły się Rybnik i Wodzisław Śląski. Rząd zamierza uruchomić programy pomocowe dla tych miast. – Część środków budżetowych na pewno będzie przesunięta na walkę ze smogiem w tych miastach – zapowiedział nowy premier Mateusz Morawiecki. Pod uwagę brane będą te ośrodki miejskie, które prowadzą profesjonalny pomiar zanieczyszczenia powietrza (poprzez stacje włączone do systemu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska – WIOŚ)

Prosili bez skutku

– Traktuję to jako stratę – oceniła informację o braku Raciborza na „liście 33.” radna Anna Szukalska. Nasi sąsiedzi otrzymają wsparcie finansowe na walkę ze smogiem, u nas trzeba ratować się pieniędzmi podatników. Podobnie rozczarowany czuje się radny Leszek Szczasny. On i jego klub „Nasze Miasto” apelowali do prezydenta o sprowadzenie do Raciborza stacji WIOŚ. – Mówił mi wtedy, że Racibórz nie potrzebuje „termometra”, bo wiadomo, że u nas jest źle. Wiedza jest wiedzą, ale szansa na gotówkę nam przepadła – ocenił L. Szczasny. Ostatnio z jego strony wyszedł kolejny apel do włodarza. Aby podjął starania o znalezienie się Raciborza na liście miast z rządowym dofinansowaniem na walkę ze smogiem. – Poziom zanieczyszczenia powietrza jest u nas identyczny jak w Wodzisławiu Śląskim i Rybniku. W dodatku nasze miasto znajduje się w niecce. Choć to położenie urokliwe, to jednak mało funkcjonalne pod względem zagrożenia smogowego – uznał radny opozycji.

To niesprawiedliwe!

Gdy na ostatniej sesji prezydent Raciborza słuchał radnych Szukalskiej i Szczasnego, stwierdził z przekąsem, że się trochę cieszy, że Racibórz nie znalazł się na słynnej liście miast ze smogiem. Przyznał jednak, że to szkoda, że u nas nie prowadzi się profesjonalnych pomiarów. Na pocieszenie pozostaje fakt, że pomiary z regionu i tak uśrednia się dla Raciborza. Zdaniem Lenka złą polityką jest wybieranie przez rząd określonych miast i obiecywanie im pieniędzy. – Problem smogu nie zna granic. Cały Śląsk powinien być traktowany w jednakowy sposób. Jeśli jest możliwość dofinansowania działań miast w zakresie zwalczania niskiej emisji to powinno to być sprawiedliwe – ocenił M. Lenk. Dodał, że obecne działanie jest krzywdzące dla Raciborza.

Setki palenisk

W magistracie bronią się, że już od 1998 roku prowadzą politykę ograniczania niskiej emisji w Raciborzu. – Ostatnio coraz badziej intensywnie. W 2017 roku dofinansowaliśmy wymianę na ekologiczne 300 palenisk – przytoczył dane prezydent. Wskazał również na sfinansowanie instalacji sieci czujników wykonanych w PWSZ, które już działają (dane o zanieczyszczeniu są pod adresem: telemetria.tech/pk/). – Co prawda słyszę, że za często świecą się w internecie na zielono (tzn., że smogu nie ma) ale widocznie są to efekty naszych wieloletnich działań. Co roku wymieniając paleniska ograniczamy skutki niskiej emisji. Nasi sąsiedzi dopiero niedawno zaczęli działania, które u nas realizowane są już przez dwie dekady – podkreślał Lenk.

Ludzie:

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

I Zastępca Prezydenta Raciborza ds. gospodarczych