Wtorek, 10 grudnia 2019

imieniny: Danieli, Julii, Eulalii

RSS

Rewitalizacja dworca kolejowego - nowe informacje

14.12.2017 21:40 | 0 komentarzy | AgaKa

Roboty związane z rewitalizacją dworca kolejowego zgodnie z planem rozpoczęły się w listopadzie 2017 r. Referat Inwestycji Miejskich i Budownictwa poinformował, że deweloper odpowiedzialny za modernizację obiektu przystąpił już do prac rozbiórkowych więźby dachowej.

Rewitalizacja dworca kolejowego - nowe informacje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wykonawca inwestycji prowadzi też obecnie prace rozbiórkowe w środku budynku, m.in. w piwnicy. Warto także dodać, że tynki elewacji obiektu są już niemal w całości skute.

Z myślą o pasażerach

Teren budowy został odgrodzony przez wykonawcę od strony ul. Rybnickiej. Wydzielona została strefa dojścia dla pasażerów kierujących się na perony, zlokalizowana w pobliżu tymczasowej poczekalni.

Utrudnienia

Jak każdy remont, również rewitalizacja dworca kolejowego będzie niosła ze sobą różne utrudnienia dla osób korzystających z dworcowej infrastruktury.  - Musimy się liczyć z okresowo zmniejszoną liczbą miejsc parkingowych w bezpośrednim sąsiedztwie dworca. Za powstałe utrudnienia przepraszamy i prosimy o cierpliwość. Dokładamy starań, by tymczasowo zapewnić możliwość korzystania z przynajmniej części miejsc, w których można zostawić samochód na czas podróży - mówi Anna Szweda-Piguła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Na czas remontu dworca, w okolicy obiektu pracownicy Służb Komunalnych Miasta przygotowali tymczasowe miejsca postojowe z utwardzoną nawierzchnią.

Rewitalizacja dworca kolejowego

Prace zw. z rewitalizacją dworca kolejowego zakładają zachowanie starej konstrukcji obiektu. Ten zostanie odtworzony poprzez zabiegi konserwatorskie. Cegły będą miały z kolei naturalny kolor (czerwony). Obiekt zostanie ponadto uzupełniony o elementy iluminacji świetlnej. W projekcie dworca uwzględniono klatkę zewnętrzną z windą, dzięki której z obiektu łatwiej będzie korzystać osobom niepełnosprawnym. Uzyskana zostanie również większa powierzchnia. Ma powstać także dodatkowa galeria, połączona z I piętrem dworca.

Projekt zakłada, że na kondygnacji dolnej znajdą się między innymi: poczekalnia, strefa kas, skrzynki do przechowywania bagażu, pełen węzeł sanitarny, punkt gastronomiczny, punkt ładowania telefonów komórkowych, salonik prasowy. W tym miejscu zostanie zapewniony też dostęp do internetu. Na I piętrze znaleźć mają się 4 sale warsztatowo-szkoleniowe, z przeznaczeniem na spotkania np. organizacji pozarządowych.

Dofinansowanie unijne

Przypominjmy: miasto otrzyma blisko 14 mln dofinansowania na modernizację dworca kolejowego, budowę centrum przesiadkowego, a także stworzenie Centrum Usług Społecznych.