Wtorek, 27 października 2020

imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

RSS

10 tysięcy rekompensaty. Do świąt pieniądze mają być wypłacone

13.12.2017 12:54 | 0 komentarzy | mak

- Mamy nadzieję, że do świąt wszyscy uprawnieni otrzymają rekompensatę - komentuje wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. 11 grudnia zostały podpisane umowy o przyznanie dotacji budżetowej na finansowanie wypłaty świadczeń rekompensacyjnych pomiędzy ministerstwem energii i spółkami wypłacającymi.

10 tysięcy rekompensaty. Do świąt pieniądze mają być wypłacone
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do końca bieżącego tygodnia środki budżetowe na finansowanie świadczeń zostaną przekazane przez ministerstwo energii do spółek, które po ich otrzymaniu niezwłocznie rozpoczną wypłaty rekompensat osobom uprawnionym.

Czym jest prawo do bezpłatnego węgla?

Bezpłatny węgiel w naturze lub w ekwiwalencie pieniężnym to element wynagrodzenia górników i świadczenie dla emerytów i rencistów. Było ono rodzajem zobowiązania pracodawcy wobec pracowników kopalń, jednym z warunków umowy o pracę.

Jakie są główne założenia ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla?

Ustawa zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku.

Kto jest uprawniony do otrzymania rekompensaty?

O rekompensatę mogli ubiegać się: emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do deputatu (w naturze albo ekwiwalentu pieniężnego), a którym świadczenie zawiesiły spółki węglowe. Uprawnione są też wdowy, wdowcy oraz sieroty, otrzymujące renty po emerytach i rencistach górniczych. Rekompensaty nie otrzymają osoby, które pobierają świadczenie z ZUS.

źródło: Ministerstwo Energii