Czwartek, 29 października 2020

imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza

RSS

Świat jest zanurzony w programie diabelskim, a katolicy w Polsce boją się mówić o Bogu. Mocne słowa w Raciborzu

10.12.2017 15:49 | 25 komentarzy | żet

W niedzielne popołudnie 10 grudnia kaplica w klasztorze Annuntiata wypełniła się po brzegi mieszkańcami regionu, którzy przyjechali do Raciborza, aby wysłuchać prelekcji dr Wandy Półtawskiej o człowieczeństwie, miłości, rodzinie i wychowaniu dzieci.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sędziwa profesor podkreśliła, że ludzie muszą zdać sobie sprawę, że w życiu ważne jest tylko to, co służy świętości. - Wykształcenie, posiadanie tego czy tamtego... To wszystko się nie liczy - powiedziała dr Wanda Półtawska. Młodym małżeństwom poleciła uważną lekturę encykliki Pawła VI "Humanae vitae", którą współtworzył Karol Wojtyła. - Ekspertem od małżeństwa mogą być tylko święci małżonkowie - kontynuowała. Takie osoby powinny dawać przykład i aktywnie oddziaływać na swoje otoczenie, tak aby przyciągać do Boga i życia w świętości wszystkich ludzi ze swego otoczenia.

"Dzisiaj dzieci nie mówią dziękuję"

Zdaniem dr Wandy Półtawskiej, wiele młodych małżeństw żyje w sposób niewłaściwy, zaniedbując rozwój duchowy swoich dzieci. Tymczasem najmłodsi już we wczesnym okresie życia powinni nauczyć się od swoich rodziców czym jest wola, rozum i sumienie.

- Dziecko samo może wiedzieć tyle, że cukierek jest dobry. (...) Dzisiaj dzieci nie mówią dziękuję, dzień dobry, przepraszam, bo nie są wychowane w kulturze chrześcijańskiej - podkreśliła W. Półtawska. Jednocześnie wytknęła katolikom w Polsce tchórzostwo duchowe, twierdząc, że boimy się mówić o Bogu.

"Świat zanurzony w programie diabelskim"

W ciągu wielu lat pracy z rodzinami zaobserwowała, że prawdziwe życie udało się odzyskać tylko tym małżeństwom, które w trakcie terapii wróciły do Boga, a ludzie, którzy nie potrafili się uświęcić, degenerowali do rozwodu. Tymczasem współczesny świat jest "zanurzony w programie diabelskim", na który składa się m.in. cudzołóstwo i brak czystości.

- Program szkolny jest źle ułożony. Nie można demoralizować dzieci. Nie ma powodów, aby dzieci uczyły się o narządach rozrodczych, bo małżeństwo nie jest dla młodzieży, tylko dla ludzi dorosłych - zauważyła dr W. Półtawska. Przestrzegała, że miłość małżeńska musi być realizowana we współrapcy z Duchem świętym.

... aby cywilizacja życia zastąpiła cywilizację śmierci

W końcowych słowach zwróciła się z apelem do zgromadzonych w Annuntiacie słuchaczy, aby poprzez aktywne działanie zmieniali siebie i swoje otoczenie na lepsze, tak aby cywilizacja życia i miłości zastąpiła cywilizację śmierci, która obecnie panuje. Pomóc w tym ma lektura encyklik papieskich o rodzinie i życiu, poznanie fundamentów miłości i rozmowa - z samym sobą, małżonkiem, sąsiadem.

Wojtek Żołneczko


Prelekcja dr Wandy Półtawskiej zwieńczyła festiwal "Strefa Chwały" pod hasłem "Rodzina gwarantem bezpieczeństwa", w ramach którego zorganizowano spotkania z psychologami, psychoterapeutami, pedagogami i prawnikami, koncerty, a także uwielbienie i adorację Najświętszego Sakramentu.

Dr Wanda Półtawska jest doktorem nauk medycznych oraz specjalistą w dziedzinie psychiatrii, uzyskała również tytuł profesora Papieskiej Akademii Teologicznej, była bliską przyjaciółką Jana Pawła II. Ma cztery córki.