Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Oryginalna inscenizacja. „Listy z wojny” w Halo Rybnik [ZDJĘCIA]

08.12.2017 08:11 | 0 komentarzy | pm

Listy młodego żołnierza Wermachtu - mieszkańca naszego regionu znalazł kilku lat temu, w jednym z rybnickich mieszkań, Roman Strączek. 

Oryginalna inscenizacja. „Listy z wojny” w Halo Rybnik [ZDJĘCIA]
Fot. Janusz Rzymanek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Parokrotnie – w tym ostatnio na początku grudnia w punkcie Halo Rybnik zaprezentowano „Listy z wojny” czyli autentyczną korespondencję młodego żołnierza Wermachtu - mieszkańca naszego regionu znalezioną przed kilku laty w jednym z rybnickich mieszkań. Listy znalazł Roman Strączek. Z kolei, w przepisaniu i uporządkowaniu korespondencji, nadaniu jej odpowiedniej chronologii  pomógł pan Adam Pietryga miłośnik kultury i historii naszego regionu. Listy odczytywano już we fragmentach w Halo Rybnik.
Teraz postanowiono to powtórzyć z wykorzystaniem inscenizacji, w której uczestniczyli aktorzy amatorzy: Roman Strączek, Joanna Krajczok, Remigiusz Michalik, Anna Zugaj i Łukasz Kohut. Tym razem na bazie tych autentycznych zapisów, inscenizacja z listami w roli głównej nabrała zupełnie innego wymiaru. Wieczorna pora, mroźna sceneria panująca w patio w Halo Rybnik dodatkowo potęgowały autentyczność przekazu obfitującego w wiele wątków w tym nawiązania do współczesności. Aktorzy improwizując prowadzili między sobą dialogi,  a przy okazji sięgali po owe listy pisane ręką młodego żołnierza. Dopełniłem całości była prezentacja filmów archiwalnych z okresu II wojny światowej. Zmarzniętą publiczność częstowano herbatą oraz śląskim żurem.