środa, 24 kwietnia 2019

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Remont wiaduktu przy Mariackiej nieprędki

08.12.2017 19:00 | 2 komentarze | juk

Wiadukt przy ul. Mariackiej wymaga kapitalnego, a co za tym idzie, kosztownego remontu, który pochłonie około 2 mln zł. Magistrat planuje modernizację obiektu najwcześniej za dwa lata.

Remont wiaduktu przy Mariackiej nieprędki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W 2011 r. została zlecona przez radliński urząd miasta ekspertyza stanu technicznego wiaduktu przy ul. Mariackiej. Ekspertyza zawierała m.in. zalecenie przeprowadzenie kapitalnej modernizacji do stycznia 2014 r. Ponadto zapisano w niej, że „dalsze odsuwanie w czasie remontu wiaduktu, a także jego eksploatowanie w obecnym stanie, może doprowadzić do systematycznego i szybkiego pogarszania się stopnia jego zniszczenia i w konsekwencji do awarii”. Ekspertyza wykazała postępującą korozję części betonowej obiektu i uszkodzenia związane z jego wiekiem i eksploatacją. Wskazała również doraźne środki zaradcze i środki docelowe do realizacji. Władze miasta w 2012 r. wykonały zalecenia, które „zamroziły” postępowanie korozji. Natomiast mieszkańcy pytają, kiedy doczekają się kapitalnego remontu wiaduktu.

Prace trwają i będą trwać nadal

W sąsiedztwie wiaduktu 24 lipca rozpoczęto przebudowę skrzyżowania ulic Mariackiej – Wieczorka – Odległej. W tym miejscu już niedługo powstanie rondo. Od połowy lipca nieprzejezdny jest odcinek ul. Mariackiej od wiaduktu do wjazdu na parking Straży Miejskiej i Komisariatu Policji oraz skrzyżowanie ulic Mariackiej, Odległej i Wieczorka. Prace mają zakończyć się pod koniec listopada. A w przyszłym roku ma ruszyć remont ul. Korfantego.

Zaniepokojeni stanem technicznym wiaduktu przy ul. Mariackiej mieszkańcy pytają nas, jak ma wyglądać organizacja ruchu podczas planowanego remontu ul. Korfantego. - Czy ruch samochodów odbywać się będzie przez ulicę Mariacką? Jeżeli tak, to czy ruch będzie dotyczył jedynie samochodów osobowych, czy również ciężarowych? Czy jeżeli most nie przeszedł kompleksowego remontu, może zostać wyznaczony jako wiadukt nadający się do wyznaczenia ewentualnego objazdu przez ulicę Mariacką? Wiadomo przecież, iż taki objazd wiąże się ze znacznie zwiększonym ruchem na tej ulicy - mówią pełni obaw mieszkańcy.