Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Wielkie pieniądze na szkolenie przedsiębiorców i pracowników

04.12.2017 07:44 | 0 komentarzy | żet

Maria Smyczek, dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych, zachęca przedsiębiorców z powiatu raciborskiego do sięgnięcia po środki na studia podyplomowe, szkolenie czy usługi doradcze. Pracownicy cechu służą pomocą w załatwieniu wszelkich formalności.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

44 mln zł wynosi pula środków, które przedsiębiorcy z województwa śląskiego mogą wykorzystać na szkolenie siebie i swoich pracowników w ramach projektu „Śląski system PSF wsparciem rozwoju MMŚP”. Program adresowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i potrwa do 2022 roku. Całość odbywa się w oparciu o platformę „Baza Usług Rozwojowych” (uslugirozwojowe.parp.gov.pl). Tam można wyszukać kursy, szkolenia, studia podyplomowe i usługi doradcze pozwalające nabyć lub poszerzyć kompetencje własne i pracowników w rozmaitych dziedzinach, np. administracji, finansach, informatyce, logistyce, marketingu, umiejętnościach technicznych i zawodowych.

– W pierwszej kolejności trzeba sprecyzować potrzeby rozwojowe przedsiębiorstwa czy pracownika zatrudnionego, później wyszukać usługę w bazie usług rozwojowych. Firma, która szkoli, nie musi być zarejestrowana w naszym województwie, ale usługa musi być tutaj zrealizowana – mówi Maria Smyczek, która razem z pracownikami Cechu Rzemiosł Różnych służy pomocą wszystkim przedsiębiorcom zainteresowanym udziałem w projekcie – od rejestracji w bazie usług rozwojowych, przez wypełnienie i wysyłkę formularza zgłoszeniowego, po dostarczenie gotowej umowy do podpisu. Wszystko to wykonywane jest bezpłatnie, gdyż Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu jest oficjalnym partnerem operatora projektu – Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

W zależności od wielkości przedsiębiorstwa, dofinansowanie kursu lub szkolenia w ramach projektu wynosi 60% (średnie przedsiębiorstwa), 70% (małe przedsiębiorstwa) lub 80% (mikro przedsiębiorstwa). W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw istnieje możliwość podwyższenia wielkości dofinansowania, gdy działa ono w ważnej dla województwa branży, zatrudnia osoby niepełnosprawne lub starsze. Przedsiębiorcy mogą wystąpić nawet o 100 tys. zł na dofinansowanie szkoleń, przy czym kwota przyznana na jedną usługę szkoleniową nie może przekroczyć 7,5 tys. zł. Przy dofinansowaniu rzędu 80%, przedsiębiorca wpłaca na konto operatora 20% i usługa może być realizowana (w tym programie nie wykłada się całej kwoty, by później czekać na refundację; rozliczeniem większości kosztów usługi – mieszczących się w ramach dofinansowania – zajmuje się operator usługi, czyli Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach).

Co niezwykle istotne, na decyzję o przyznaniu dofinansowania i realizację usługi rozwojowej nie trzeba czekać miesiącami. Wniosek można złożyć na 14 dni przed rozpoczęciem szkolenia.

Wojtek Żołneczko


Kontakt

Pracownicy Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu (ul. Kilińskiego 2) udzielają szczegółowych informacji na temat możliwości uzyskania dofinansowania szkoleń dla przedsiębiorców i pracowników (poniedziałek godz. 12.00 – 18.00, wtorek – piątek godz. 9.00 – 18.00, sobota godz. 8.00 – 14.00; tel. 533 590 503).