Czwartek, 28 października 2021

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Arcybiskup na Barbórce w Gołkowicach [ZDJĘCIA]

03.12.2017 16:47 | 5 komentarzy | art

Dziś, tj. 3 grudnia, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gołkowicach odbyła się msza święta w intencji górników. Przewodniczył jej metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc, którego przywitał proboszcz parafii w Gołkowicach ks. Adam Baron.   

Arcybiskup na Barbórce w Gołkowicach [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Msza święta była transmitowana na żywo przez TVP Polonia, TVP Katowice oraz radio diecezjalne eM. Arcybiskup Skworc w wygłoszonej homilii mówił rzeczy ważne, stawiał trudne pytania i mówił o oczekiwaniach, zarówno wobec decydentów branży górniczej, jak i tych, którzy węgiel wydobywają, oraz z niego korzystają.  

Przypomniał, że proces uprzemysłowienia Śląska już dawno temu osiągnął swoje apogeneum i dziś następuje proces odwrotny. Skworc wskazywał, że to nie procesy, a ludzie są najważniejsi, zarówno ci kierujący procesami i za nie odpowiedzialni, jak również ci wydobywający węgiel. "Wydaje się, iż ostatnio jedni i drudzy zbliżyli się do siebie, jakby siebie bardziej nawzajem słuchają, jakby zrozumieli, że tylko razem, w dialogu można budować przyszłość, rozwiązywać konflikty a nawet likwidować kopalnie, które się wyczerpują, jak wyschnięte źródło".

Zadał ważne pytanie: czy węgiel - który jest pożytkiem dopiero wtedy, kiedy jest wydobyty - należy wydobywać za każdą cenę? Cenę życia i zdrowia górników, cenę degradacji środowiska, za cenę szkód górniczych, od których cierpią całe miasta? "Na te pytania powinni szukać odpowiedzi odpowiedzialni za górnictwo jako branżę; jak również bezpośrednio odpowiedzialni za prowadzenie górniczej eksploatacji". Zaznaczył, że węgiel jest źródłem energii, a od tej jesteśmy całkowicie zależni, bez niej zdobycze cywilizacji są bezużyteczne. 

Metropolita katowicki mówił również o smogu. Nazwał węgiel źródłem czystej energii o ile jest on spalany w odpowiednich urządzeniach. "Spalanie – zwłaszcza w paleniskach domowych – nie węgla – czegoś węglo-podobnego, odpadów węglowych, śmieci, o niewłaściwych parametrach energetycznych – wytwarza smog, źródło zanieczyszczenia powietrza i praprzyczynę chorób, zwłaszcza nowotworowych układu oddechowego i chorób sercowo-naczyniowych. W tej sytuacji potrzebne są realistyczne programy ograniczenia niskiej emisji".

Zaznaczył przy tym, że trzeba zauważać problem ubóstwa energetczynego, oraz tego, że nie wszyscy mają równy dostęp do ciepła. "Czy ciepło to prawo człowieka? Czy na to dobro trzeba patrzeć w kategoriach luksusu? Dlatego arcybiskup postuluje obniżenie obciążeń cen węgla, gazu i oleju opałowego, a także wpisanej w prowadzenie proekologicznej, stabilnej polityki taryfowej.

Słów arcybiskupa w gołkowickim kościele słuchali nie tylko górnicy z okolicznych kopalni, ale też przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która włączyła się w organizację Barbórki; włodarze gminy Godów - wójt Mariusz Adamczyk i przewodniczący rady gminy Antoni Tomas, a także powiatu - starosta Ireneusz Serwotka i przewodniczący rady powiatu Eugeniusz Wala, obecny był również komendant wojewódzki policji nadinspektor Krzysztof Justyński

Ludzie:

Eugeniusz Wala

Eugeniusz Wala

Były Przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego.

Ireneusz  Serwotka

Ireneusz Serwotka

Były Starosta Wodzisławski