Piątek, 24 stycznia 2020

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Loch: skwer to za mało dla Mieszka

02.12.2017 06:30 | 0 komentarzy | ma.w

Rok wielkiego jubileuszu miejskiego dobiega końca. Zanim się zaczął snuto ambitne plany budowy pomnika księcia Mieszka Laskonogiego. Na razie symbolem władcy będzie skwer przy Mechaniku.

Loch: skwer to za mało dla Mieszka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pomysł ze skwerem w parku Zamkowym zyskał ramy formalne – pod obrady rady miasta trafił stosowny projekt uchwały. Nie każdemu z samorządowców taki sposób upamiętnienia dokonań wybitnego władcy przypadł do gustu. Najgłośniej swoje niezadowolenie artykułował nestor rady Janusz Loch (na zdj). – Według mnie skwer dla tak zacnej postaci to za mało – ocenia. Dla niego Mieszko Laskonogi to „sztandarowa postać historyczna Raciborza”. – Wymaga szczególnego uhonorowania – podkreśla radny. Gdyby zobaczył na skwerze pomnik lub popiersie, przestałoby mu towarzyszyć uczucie niedosytu, które pojawiło się gdy usłyszał o pomyśle z zieleńcem – symbolem.

Radny Loch podzielił się swymi wątpliwościami w gronie radnych komisji oświaty. Jego żalom przysłuchiwał się Marek Rapnicki, ale przyznał, że nie odnajduje w nich konkretnego wniosku do rady.

– Nie potrafię skonkretyzować czy chodzi mi o pomnik, popiersie czy jeszcze coś innego, ale Mieszko był pierwszoplanową postacią historyczną ziemi raciborskiej i należy mu się szczególne traktowanie – zaznaczył najstarszy z radnych Raciborza. Rapnicki uspokajał Locha, że nadanie patrona skwerowi nada bieg rzeczy i w przyszłości doprowadzi do właściwego uhonorowania księcia Mieszka.

W dyskusję na posiedzeniu włączył się Franciszek Mandrysz, który prosił Pawła Ryckę by ten, jako szef komisji zajmującej się kulturą w mieście, poprowadził temat z Mieszkiem do szczęśliwego końca. Uznał, że patron skweru to mała cegiełka w zbudowaniu pomnika władcy. Mandrysz zaznaczył, że nazywanie Mieszka Plątonogim jest błędne, bo ten „nie był kaleką” i właściwa nazwa to Mieszko Raciborski Laskonogi. – Na pewno mogę panu obiecać, że to nie koniec tematu – obiecał Mandryszowi i Lochowi przewodniczący Rycka.

(ma.w)

Ludzie:

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Janusz Loch

Janusz Loch

Radny Gminy Racibórz

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.