Poniedziałek, 9 grudnia 2019

imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy

RSS

Dyrektor Rudnik liczy na 1400 urodzeń w raciborskim szpitalu

01.12.2017 06:30 | 1 komentarz | żet

Rezonans magnetyczny, zmiany kadrowe, kolejki, dodatkowe pieniądze na operacje zaćmy i endoprotezy  – to główne tematy rozmowy dyrektora szpitala Ryszarda Rudnika (na zdj.) z radnymi powiatu raciborskiego.

Dyrektor Rudnik liczy na 1400 urodzeń w raciborskim szpitalu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podczas listopadowego posiedzenia powiatowej komisji zdrowia radni mieli zwiedzić zakład diagnostyki i terapii, który niemalże rok temu przejęła firma Tomma. Samorządowcy stawili się w szpitalnej świetlicy, skąd mieli wyruszyć na wizytację. Wkrótce dołączył do nich dyrektor Ryszard Rudnik. Gdy dowiedział się o planach radnych, rozłożył ręce... Nie umówił wizyty w Tommie, gdyż nie padła jednoznaczna deklaracja co do terminu. Wicestarosta Marek Kurpis wziął to nieporozumienie na siebie. Stanęło na tym, że radni zobaczą zakład diagnostyki kierowany przez Tommę w styczniu, a tymczasem dyrektor odpowie na szereg pytań radnych.

Nowy rezonans

Na początku dyrektor Rudnik przekazał radnym dobre wieści – do zakładu diagnostyki i terapii trafił już nowy rezonans magnetyczny. Obecnie prowadzone są ostatnie prace związane z uruchomieniem aparatu. Radna Katarzyna Dutkiewicz (PiS) spytała, kiedy z badania rezonansem będą mogli skorzystać pacjenci. Dyrektor odpowiedział, że jest to uzależnione od terminów ogłoszenia konkursów przez NFZ. Konkurs na badanie rezonansem w ramach leczenia szpitalnego powinien zostać ogłoszony pod koniec grudnia, drugi – dla pacjentów ze skierowaniem – prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku.

Odejdzie księgowa i ordynator

Radny Władysław Gumieniak (PO) pytał o zmiany kadrowe w szpitalu. Doszły go bowiem słuchy, że główna księgowa szpitala przechodzi na emeryturę. R. Rudnik potwierdził tę informację. 1 lutego 2018 roku dotychczasowa główna księgowa odejdzie z pracy (uprawnienia do świadczenia emerytalnego nabyła już wcześniej). Jej miejsce ma zająć młody raciborzanin, absolwent Akademii Ekonomicznej, obecnie pracujący w Katowicach, posiadający uprawnienia biegłego rewidenta. – Rzadko się zdarza, aby w tak młodym wieku (przed 40. rokiem życia – red.) uzyskać tytuł biegłego rewidenta – zachwalał przyszłego pracownika R. Rudnik.

1 stycznia 2018 roku ma nastąpić zmiana na stanowisku ordynatora oddziału pediatrycznego, którym przestanie kierować powszechnie szanowana doktor Urszula Ciechanowska.

Kolejki będą wszędzie

Katarzyna Dutkiewicz pytała również o oszczędności na oddziałach, które szef lecznicy zalecił ordynatorom. Dyrektor wyjaśnił, że po trzech kwartałach przekroczenia kontraktu z NFZ sięgają kwoty 5,6 mln zł i przyznał, że jedną z dostępnych form oszczędności jest regulowanie przyjęć pacjentów planowych. Gdy radny Władysław Gumieniak zauważył, że kolejki się wydłużą, wicestarosta Marek Kurpis powiedział, że tak będzie we wszystkich szpitalach (jest to raczej marne pocieszenie dla pacjentów).

Ludzie:

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

Poseł na Sejm

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.

Władysław Gumieniak

Władysław Gumieniak

Radny powiatu raciborskiego.