Piątek, 22 listopada 2019

imieniny: Cecylii, Marka, Maura

RSS

Kultura

Tworkauer Eiche, czyli niemiecka mniejszość silna młodością i folklorem

25.11.2017 06:30 | 0 komentarzy | eos

Pielęgnuje niemieckość, ale też nie zamyka się na lokalną społeczność. DFK w Tworkowie dba o zwyczaje oraz wielokulturowość, propagując ją w tańcu, mowie, ale też w szerzeniu wiedzy na temat ludzi i historycznych zdarzeń.

Tworkauer Eiche, czyli niemiecka mniejszość silna młodością i folklorem
Przedstawiciele Tworkowa spotkali się w Spale z parą prezydencką
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W najstarszej grupie „Tworauer Eiche” tańczy sześć par: cztery tworzone przez uczniów raciborskich szkół, a dwie przez studentów. Brunon Chrzibek nie ukrywa, że przynależność do zespołu to nie tylko splendor, często wiąże się z szeregiem wyrzeczeń ponoszonych przez młodych ludzi. Ci zamiast zarabiać na wakacyjnych wyjazdach zagranicznych, przyjeżdżają na regularne próby do Tworkowa. Program taneczny zespolu z wielkim zaangażowaniem, od lat realizują Gabriela Materzok i Małgorzata Frenzel. Nagrodą zaś za poświęcony czas i wysiłek są występy np. na festiwalach, na których bywa nawet kilka tysięcy widzów oraz pobyty na regularnie organizowanych, trzydniowych warsztatach tanecznych w Wiśle.

Ważnym działaniem w propagowaniu wiedzy na temat lokalnej mniejszości niemieckiej, o Niemczech i krajach niemieckojęzycznych są przygotowywane przez germanistkę miejscowej szkoły Iwonę Wądołowską konkursy – quizy „Wissenwettbewerb für Schüler”. Inną ciekawą formę nauki jest „Noc z językiem niemieckim” organizowana przez nauczycielkę niemieckiego Danutę Janoch. Każdego roku DFK organizuje zawody tenisa stołowego lub turniej szachowy z nagrodami, nad którymi czuwa nauczycielka niemieckiego Barbara Kasza. Poza tym trwa już 9. edycja „Samstagkursu” dla dzieci DFK prowadzona przez Renatę Krzykałę.

Praca procentuje. Dzieci i młodzież, dzięki występom i konkursom wiedzy osiągają sukcesy poparte cennymi nagrodami. A uczestnicy imprez inicjowanych przez DFK, zarówno po stronie tańczących, jak i widowni lepiej poznają kulturę i tradycje, pielęgnowane przez tworkowską mniejszość niemiecką. Brunon Chrzibek uważa, że nie byłoby to jednak możliwe bez wsparcia władz samorządowych, a także zaangażowania nauczycieli i zarządu tworkowskiego koła DFK.

(ewa)

Ludzie:

Brunon Chrzibek

Brunon Chrzibek

Przewodniczący rady gminy Krzyżanowice