Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Kultura

Epidemia na Śląsku:

Tworkauer Eiche, czyli niemiecka mniejszość silna młodością i folklorem

25.11.2017 06:30 | 0 komentarzy | eos

Pielęgnuje niemieckość, ale też nie zamyka się na lokalną społeczność. DFK w Tworkowie dba o zwyczaje oraz wielokulturowość, propagując ją w tańcu, mowie, ale też w szerzeniu wiedzy na temat ludzi i historycznych zdarzeń.

Tworkauer Eiche, czyli niemiecka mniejszość silna młodością i folklorem
Przedstawiciele Tworkowa spotkali się w Spale z parą prezydencką
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ta prężnie działająca organizacja mniejszości niemieckiej potrafi zjednywać sobie również młodzież. Świadectwo temu daje istniejący już 22 lata zespół „Tworkauer Eiche”, tańczący zarówno na deskach scen gminy, jak i poza granicami kraju.

W tym roku sześć par „Tworkauer Eiche”, występowało w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale. Tancerze pojechali tam wraz z kilkunastoosobową grupą z gminy Krzyżanowice, aby reprezentować Tworków – organizatora tegorocznych dożynek wojewódzkich – na dożynkach prezydenckich.

Zespół tańczył także w rumuńskim Bildegg, podczas odbywającego się tam festiwalu wina. W trzydniowym wyjeździe, na zaproszenie lokalnej mniejszości niemieckiej, uczestniczyły dwie grupy taneczne, które – jak wspomina przewodniczący DFK w Tworkowie Brunon Chrzibek – wybrały ze swego repertuaru tańce śląskie oraz krajów niemieckojęzycznych.

„Tworkowski Dąb” silny folklorem

Zespół „Tworkauer Eiche”, jak podkreśla przewodniczący Brunon Chrzibek, ma swoje źródło w najmłodszych. To właśnie w miejscowym przedszkolu, za aprobatą wójta gminy, dyrektor przedszkola i dr. Piotra Barona zajmującego się oświatą i szkolnictwem niemieckojęzycznym, utworzono w roku szkolnym 2009/2010 pierwszą grupę niemieckojęzyczną prowadzoną przez Barbarę Kaszę.

Ludzie:

Brunon Chrzibek

Brunon Chrzibek

Przewodniczący rady gminy Krzyżanowice