Piątek, 22 listopada 2019

imieniny: Cecylii, Marka, Maura

RSS

Remont dworca. Trwają prace rozbiórkowe, będą utrudnienia

24.11.2017 08:44 | 0 komentarzy | mak

Jak każdy remont, również rewitalizacja dworca kolejowego w Wodzisławiu będzie niosła ze sobą różne utrudnienia dla osób korzystających z dworcowej infrastruktury.

Remont dworca. Trwają prace rozbiórkowe, będą utrudnienia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak poinformował Damian Piszczek - przedstawiciel Dombud S.A., czyli dewelopera odpowiedzialnego za modernizację dworca kolejowego, roboty związane z obiektem zgodnie z planem rozpoczęły się w listopadzie.

Teren budowy został odgrodzony przez wykonawcę od strony ul. Rybnickiej. Wydzielona została strefa dojścia dla pasażerów kierujących się na perony, zlokalizowana w pobliżu tymczasowej poczekalni.

W tym momencie trwają prace rozbiórkowe, m.in. skuwane są tynki elewacji budynku. W najbliższym czasie wykonawca planuje rozbiórkę dachu.

Utrudnienia

Jak każdy remont, również rewitalizacja dworca kolejowego będzie niosła ze sobą różne utrudnienia dla osób korzystających z dworcowej infrastruktury. - Musimy się liczyć z okresowo zmniejszoną liczbą miejsc parkingowych w bezpośrednim sąsiedztwie dworca. Za powstałe utrudnienia przepraszamy i prosimy o cierpliwość. Dokładamy starań, by tymczasowo zapewnić możliwość korzystania z przynajmniej części miejsc, w których można zostawić samochód na czas podróży - mówi Anna Szweda-Piguła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Rewitalizacja dworca kolejowego

Prace związane z rewitalizacją dworca kolejowego zakładają zachowanie starej konstrukcji obiektu. Ten zostanie odtworzony poprzez zabiegi konserwatorskie. Cegły będą miały z kolei naturalny kolor (czerwony). Obiekt zostanie ponadto uzupełniony o elementy iluminacji świetlnej. W projekcie dworca uwzględniono klatkę zewnętrzną z windą, dzięki której z obiektu łatwiej będzie korzystać osobom niepełnosprawnym. Uzyskana zostanie również większa powierzchnia. Ma powstać także dodatkowa galeria, połączona z I piętrem dworca.

Projekt zakłada, że na kondygnacji dolnej znajdą się między innymi: poczekalnia, strefa kas, skrzynki do przechowywania bagażu, pełen węzeł sanitarny, punkt gastronomiczny, punkt ładowania telefonów komórkowych, salonik prasowy. W tym miejscu zostanie zapewniony też dostęp do internetu. Na I piętrze znaleźć mają się 4 sale warsztatowo-szkoleniowe, z przeznaczeniem na spotkania np. organizacji pozarządowych.

Dofinansowanie unijne

Przypominjmy: miasto otrzyma blisko 14 mln dofinansowania na modernizację dworca kolejowego, budowę centrum przesiadkowego, a także stworzenie Centrum Usług Społecznych.