Czwartek, 12 grudnia 2019

imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary

RSS

Chwałowickie obchody Święta Niepodległości

22.11.2017 12:18 | 0 komentarzy | kama

11 listopada w Rybniku-Chwałowicach odbyły się obchody narodowego święta - Dnia Niepodległości. Tradycyjnie, obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w chwałowickim kościele.

Chwałowickie obchody Święta Niepodległości
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po mszy świętej nastąpił przemarsz wszystkich zgromadzonych pod pomnik „Bohaterów i męczenników, bojowników o wolność i niepodległość Polski, poległych i pomordowanyc”, gdzie po krótkiej modlitwie hołd oddało poległym aż 12 pocztów sztandarowych z sześciu chwałowickich placówek oświatowych, związków zawodowych KWK Chwałowice, strażaków z OSP Chwałowice, a także GKS-u Pierwszego Chwałowice. O należnej czci dla obrońców naszego kraju pamiętały wszystkie ważniejsze instytucje chwałowickie – znicz zapalili i kwiaty pod pomnikiem złożyli nie tylko przedstawiciele Rady Dzielnicy czy Domu Kultury, lecz również i ci najmłodsi chwałowiczanie – tj. dzieci z chwałowickich przedszkoli. Krótki program artystyczny zaprezentowała młodzież z chwałowickich szkół, czuliśmy się dumni z tego, że jesteśmy Polakami w momencie, kiedy „Rota” tak donośnie wybrzmiewała z ust młodych Chwałowiczan…

Jak co roku - obchody Święta Niepodległości uświetniła orkiestra dęta KWK Chwałowice, a wartę honorową pod pomnikiem pełnili chwałowiccy harcerze.

Pod pomnikiem głos zabrał Andrzej Wojaczek, który bardzo serdecznie podziękował za obecność przede wszystkim przedstawicielom chwałowickich instytucji oraz wszystkim zgromadzonym, jak też służbom mundurowym, które czuwały nad bezpieczeństwem oraz zabezpieczały teren podczas obchodów. Na koniec, ku radości zgromadzonych, można było zobaczyć symboliczne, białe i czerwone balony, które pięknie i wymownie wznosiły się – chciałoby się powiedzieć: do wolności!… - nad Chwałowicami, wypuszczone z rąk uczestniczących w obchodach dzieci. Po uroczystości, mieszkańcy Chwałowic oraz zaproszeni goście mogli udać się na poczęstunek przy gorącej kawie i cieście, zorganizowany w budynku Rady Dzielnicy Chwałowice.

(tekst: Beata Trybuś, nauczyciel P-13)