Piątek, 24 maja 2019

imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny

RSS

SYTUACJA HYDROLOGICZNA:

120 zł podwyżki dla sołtysów

20.11.2017 12:30 | 0 komentarzy | woj

Rada gminy Rudnik przyjęła nowe, wyższe diety dla sołtysów.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Taką uchwałę zaproponował wójt Alojzy Pieruszka, po tegorocznych konsultacjach z przedstawicielami sołectw. – Dieta o której mowa przysługuje za wykonywanie czynności wynikających ze statutu tego sołectwa, które reprezentuje dany sołtys oraz innych przepisów prawnych – napisał w uzasadnieniu.

Do tej pory sołtysi gminy Rudnik otrzymywali za swoje obowiązki dietę w wysokości 680 zł kwartalnie. Miesięcznie dawało to 226 zł. Tę wartość diety ustalono pod koniec poprzedniej kadencji samorządu, w październiku 2014 r. Zgodnie ze zmianą, od 2018 r. sołtysi będą otrzymywać 800 zł (266 zł za miesiąc).

W głosowaniu nie było stanowiska przeciw. Wstrzymało się za to od głosu trzech radnych: Sebastian Mikołajczyk, Krzysztof Badurczyk oraz Marek Górkiewicz, którzy pełnią rolę sołtysów lub są członkami ich rodziny. Należy wyjaśnić, że w przypadkach głosowania w swojej sprawie radni zwykle wstrzymują się od głosu.

(woj)


Dieta wypłacana sołtysom z urzędu, to tylko część ich wynagrodzenia. Zwykle sołtysi pobierają również inkaso naliczane od pobranych podatków. W gminie Rudnik inkaso wynosi 3,5 proc. od pobranych kwot.

Ludzie:

Alojzy Pieruszka

Alojzy Pieruszka

Były wójt gminy Rudnik.