Niedziela, 21 kwietnia 2019

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Gaszą pożary i przyciągają najmłodszych

18.11.2017 06:30 | 0 komentarzy | eos

Już 70 lat ochotnicy OSP w Łańcach chronią swych mieszkańców przed czerwonym kurem, a także niosą pomoc w codziennych zdarzeniach na terenie sołectwa i poza jego granicami. Okazją do świętowania było jubileuszowe spotkanie w świetlicy remizy, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, radnych, pań z zaprzyjaźnionego KGW oraz strażaków.

Gaszą pożary i przyciągają najmłodszych
Podczas uroczystości torty z wizerunkami wozów strażackich pokroił prezes OSP Łańce Mirosław Świdergoł. Po lewej prezes gminnej OSP Kobyla Wilhelm Walenko.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z inicjatywy gminy wykonano termomodernizację remizy oraz utwardzono teren wokół budynku. W 2012 r. mercedes zamieniony został na samochód ciężki jelcz 004, a dwa lata później z inicjatywy wójta gminy Kornowac, w zamian za zezłomowanego steyra 680 E, strażacy otrzymali lekkiego volkswagena T4.

Obecnie OSP w Łańcach liczy 49 członków zwyczajnych, w tym 26 z uprawnieniami do działań ratowniczo-gaśniczych. Ponadto należy do niej czterech członków honorowych, 125 członków wspierających i trzy młodzieżowe drużyny pożarnicze.

Procentuje też zaangażowanie w pracę z najmłodszymi. Za swój projekt „Stop uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży”, OSP w Łańcach zdobyła I miejsce oraz bon o wartości 1000 zł. Za pieniądze pozyskane w konkursie na dofinansowanie zadań z zakresu profilaktyki uzależnień, MDP wzbogaciła się o nowe mundury strażackie. Na początku 2017 r. , po raz pierwszy przeprowadzono turniej wiedzy pożarniczej wśród młodzieży, na szczeblu OSP Łańce, a zwycięzcy wzięli udział w turnieju gminnym oraz powiatowym. Nie poprzestając na tym strażacy z Łańc przyciągają dzieci i młodzież, organizując m.in. spotkania z ciekawymi ludźmi, a także wyjeżdżają na wycieczki do atrakcyjnych miejsc, jak np. do raciborskiej jednostki straży pożarnej. W zorganizowanie rocznicowej uroczystości włączyli się druh – skarbnik Bogdan Mańczyk i Zbyszek Wyszkoń.

(ewa)