Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Pierwsze volvo w powiecie. Nowy wóz OSP Kokoszyce

14.11.2017 12:38 | 0 komentarzy | mak

Do Ochotniczej Straży Pożarnej w Kokoszycach trafił nowy wóz bojowy volvo FL. Zastąpi on wysłużonego magirusa z 1973 r.

Pierwsze volvo w powiecie. Nowy wóz OSP Kokoszyce
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

OSP Kokoszyce świętuje w tym roku 105-lecie istnienia. Nowy wóz jest niejako ukoronowaniem jubileuszu. - Cieszymy się. To dla nas szczególny rok. Obchodzimy jubileusz, otrzymaliśmy nowy sztandar, a teraz jeszcze nowy wóz bojowy - nie kryje zadowolenia Witold Kowol, prezes OSP Kokoszyce.

Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy to volvo FL. Pierwsze volvo w powiecie, bo żadna inna jednostka nie ma samochodu tej marki. Pod maską ma silnik o mocy 285 KM - ekologiczny, spełniający normy emisji spalin Euro 6. Podwozie 4x4, uterenowione. Jest to średni wóz bojowy ze zbiornikiem na wodę o pojemności 3 tys. l. i 300 litrowym zbiornikiem na środek pianotwórczy. Został wyposażony m.in. w dwuzakresową autopompę o wydajności 2900 l/min., działko wodno-pianowe z nakładką do piany DWP 8/16, maszt oświetleniowy czy wyciągarkę elektryczną.

Samochód został zakupiony dzięki środkom z dwóch źródeł. Miasto Wodzisław Śląski przekazało aż 450 tys. zł. Z kolei 363 tys. zł pochodzi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Środki ministerialne udało nam się pozyskać dzięki zaangażowaniu Komendanta Powiatowego PSP w Wodzisławiu Śląskim Marka Misiury, Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP Jacka Kleszczewskiego oraz Komendanta Głównego PSP Leszka Suskiego - wylicza prezes Witold Kowol. - Dziękujemy wszystkim za okazane zaufanie i pomoc. Nowy wóz pozwoli nam w jeszcze lepszy sposób realizować obowiązki, w tym wspieranie Państwowej Straży Pożarnej w działaniach ratowniczo-gaśniczych - dodaje zadowolony.

Volvo zastąpi wysłużonego magirusa deutza z 1973 r. (w OSP Kokoszyce wóz ten jest od 1999 r.). - Policzyliśmy, że w ciągu pięciu ostatnich lat włożyliśmy w remonty i naprawy blacharskie tego wozu około 16-17 tys. zł. Dlatego od dłuższego czasu staraliśmy się o nowy wóz, który będzie służył przez wiele kolejnych lat - podkreśla prezes OSP Kokoszyce.

Magirus zostanie sprzedany lub przekazany innej jednostce. Na razie bierze jeszcze udział w akcjach. Po przystosowaniu garażu w remizie OSP Kokoszyce ostatecznie zastąpi go nowe volvo.

(mak)