Poniedziałek, 6 lipca 2020

imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny

RSS

II LO chorym na białaczkę. Rewelacyjny wynik szkoły z Raciborza

14.11.2017 12:10 | 0 komentarzy | żet

Przedstawiciele Fundacji DKMS Polska z uznaniem wypowiedzieli się o wynikach akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku, którą w minionym tygodniu zorganizowano w II LO w Raciborzu.

II LO chorym na białaczkę. Rewelacyjny wynik szkoły z Raciborza
Wolontariusze z II LO, którzy zajęli się rejestracją potencjalnych dawców szpiku kostnego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ramach zorganizowanego 9 listopada w II LO Dnia Dawcy Szpiku zarejestrowano 86 potencjalnych dawców szpiku kostnego. To dużo, wziąwszy pod uwagę, że muszą to być osoby pełnoletnie.

- Kontaktowaliśmy się z DKMS*. Powiedzieli, że jak na szkołę, to jest rewelacyjny wynik - mówi Maciej Malinowski, wicedyrektor II LO. Sam jako pierwszy zarejestrował się w bazie potencjalnych dawców szpiku w ramach szkolnej akcji. Dzień Dawcy Szpiku w II LO zorganizowała jego żona Joanna Malinowska, poruszona historią 9-letniego Karola Walczaka. Chłopiec zmaga się z ostrą białaczką. W jego przypadku konieczne jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Prawdopodobieństwo znalezienia takiej osoby jest niewielkie, stąd konieczność poszerzania bazy potencjalnych dawców szpiku.

Z 86 zarejestrowanych w II LO potencjalnych dawców, 50 osób to przedstawiciele społeczności szkolnej, pozostałe osoby to rodzice uczniów oraz raciborzanie, którzy wstąpili do II LO "z ulicy".


* Fundacja, która zajmuje się tworzeniem bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.