Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Urząd zaprasza raciborzan na obchody Narodowego Święta Niepodległości

07.11.2017 12:44 | 0 komentarzy | ż

- Tradycyjnie, 11 listopada każdego roku, obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości. Zachęcamy do uczestnictwa w miejskich obchodach, które w tym roku zwieńczy zakopanie kapsuły czasu z okazji jubileuszu 800-lecia praw miejskich Raciborza - informuje Leszek Iwulski, rzecznik w Urzędzie Miasta Racibórz.

Urząd zaprasza raciborzan na obchody Narodowego Święta Niepodległości
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się od mszy św. w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu (kościół farny, ul. Mickiewicza 8).

Warta honorowa i kwiaty

- Po mszy świętej nastąpi przejście z Rynku pod pomnik arcybiskupa Józefa Gawliny, gdzie oddamy hołd pamięci wybitnemu Synowi Śląskiej Ziemi, przy zaciągniętej warcie honorowej przez harcerzy. Dalsza część uroczystości odbędzie się pod pomnikiem Matki Polki. Wartę honorową zaciągną funkcjonariusze Straży Granicznej i harcerze. Program urozmaicą występy: mażoretek ze Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej Źródło, Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha oraz Orkiestry Dętej Plania - informuje Leszek Iwulski.

Kapsuła czasu

Bezpośrednio po obchodach Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie się uroczystość zakopania kapsuły czasu. W godzinach 11.00 - 12.30 każdy raciborzanin będzie mógł zrobić sobie bezpłatne, pamiątkowe zdjęcie z kapsułą (fotografie zostaną opublikowane w "Nowinach Raciborskich"). Dodatkową atrakcją będą pokazy walk średniowiecznych w wykonaniu raciborskich Drengów. Ceremonia zakopania kapsuły rozpocznie się o godz. 13.00).

Przedsięwzięcie jest realizowane przez Wydawnictwo Nowiny wspólnie z Miastem Racibórz. Wykonana przez firmę Staltech kapsuła czasu trafi do specjalnej studni, którą u zbiegu ulic Bankowej i Długiej w Raciborzu wykopali pracownicy firmy Bruki Trawiński.

W kapsule znajdą się pamiątki po współczesnych nam czasach, list raciborzan do przyszłych pokoleń (można go podpisać w holu urzędu miasta do 8 listopada, godz. 17.30!) oraz prace uczniów raciborskich szkół, które przedstawiają wyobrażenia naszego miasta za 50 lat.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Vanessa, Raciborska Telewizja Kablowa, a także "Nowiny Raciborskie i portal Nowiny.pl.

źródło: UM Racibórz, oprac. żet