Piątek, 23 sierpnia 2019

imieniny: Apolinarego, Filipa, Róży

RSS

VII Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2017 [ZAPOWIEDŹ]

03.11.2017 15:30 | 0 komentarzy | pm

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach jest współorganizatorem VII OFFO.

VII Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2017 [ZAPOWIEDŹ]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na przełomie października i listopada galerie i miejsca wystawiennicze na całym Górnym Śląsku zapełnią się fotografią otworkową. 27 i 28.10.2017 r. rusza VII Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2017.

Fotografia otworkowa to dowód na to, że do wykonania zdjęć wcale nie potrzeba zaawansowanego sprzętu. Aby otrzymać obraz fotograficzny, wystarczy zwykłe, zaciemnione pudełko z niewielkim otworem oraz materiał światłoczuły. Powstające w ten sposób prace charakteryzują się bardzo długim czasem naświetlania, jak również specyficzną poetyką.

Artystów tworzących tą techniką od 2005 r. gromadzi Festiwal OFFO. W ramach jego siódmej edycji swoje wystawy zaprezentuje 38 artystów z Polski i 21 z zagranicy (Brazylia, Czechy, Francja, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, USA, Wielka Brytania i Włochy) oraz 8 Grup Twórczych, w tym pochodzących z Portugalii i Włoch. Fotografie prezentowane będą w 38 galeriach, w 18 miejscowościach na całym Górnym Śląsku oraz w Zagłębiu i Małopolsce. W festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P.

Główne wydarzenia Festiwalu rozpoczną się 27.10.2017 r. w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie o godz. 17.00 w Galerii „Ciasnej” odbędzie się otwarcie wystawy Pawła Janczaruka „Kraków - 48 godzin”. O 18.00 w galerii „Epicentrum” Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju odbędzie się uroczysty wernisaż OFFO. W galerii tej zaprezentowane zostaną wystawy „Lux in Tenebris” Krzysztofa Szlapy i „Trzecie oko” Kamila Myszkowskiego. W tym samym miejscu, w galerii „Magazyn 22”, otwarte zostaną wystawy „muganawa” Tomasza Warzyńskiego i „OFFO Objazdowe”, podczas którego każdy autor uczestniczący w Festiwalu zaprezentuje tylko jedną swoją fotografię. Ekspozycja ta pokazywana będzie w różnych ośrodkach na terenie kraju również po zakończeniu festiwalu. Następnego dnia, 28.10.2017 r. w galerii „Na Sali” Ośrodka Kultury w Olzie odbędzie się drugi oficjalny wernisaż OFFO. Swoje prace pokazywać będą Piotr Piro Bar, georgia Krawiec i Marie-Noëlle Leroy. Będzie to również okazja do wymiany prac w ramach Kramiku Otworkowego. Podczas obu wernisaży prezentowane będą także multimedia związane z techniką otworkową.

4.11.2017 r. w godz. 10.00 - 13.00 w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach odbędą się Warsztaty Fotografii Otoworkowej w technikach szlachetnych (cyjanotypia), które poprowadzą Jakub Kaszuba i Krzysztof Sowa. Tego samego dnia o godz. 18.00 również w DK Chwałowice odbędzie się wernisaż wystaw czeskich artystów (Marcela Chrenšťová, Jiří Hanzel, Anton Svrček, Kateřina Machulková, Michaela Davidova), prezentujących swoje prace w ramach OFFO.
Szczegółowe informacje na temat OFFO na stronach: www.offo.netarteria.info, www.facebook.pl/offo.festiwal.