Niedziela, 18 listopada 2018

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

W rezerwacie Łężczok do wiosny powstaną nowe ścieżki dla pieszych i rowerzystów [FILM]

31.10.2017 18:19 | 0 komentarzy | acz

Dobra wiadomość dla rowerzystów i pieszych miłośników przyrody. Kosztem blisko pół miliona złotych Nadleśnictwo Rudy Raciborskie wyremontuje błotniste ścieżki w rezerwacie.

W rezerwacie Łężczok do wiosny powstaną nowe ścieżki dla pieszych i rowerzystów [FILM]
Spotkanie wykonawcy z pracownikami RDOŚ i nadleśnictwa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Roboty w rezerwacie rozpoczęły się w tym tygodniu i potrwają do końca lutego przyszłego roku. – Musimy się śpieszyć, aby prace zostały wykonane jeszcze przed początkiem sezonu lęgowego ptaków – mówi nam nadleśniczy Robert Pabian z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. – Wykonawca musi tak dobrać technologię prac, aby remont był jak najmniej uciążliwy dla zwierząt zamieszkujących rezerwat. Dlatego nie wchodzą w grę niektóre ciężkie maszyny, które powodują duży hałas i wibracje. Nad wszystkim czuwa Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach – dodaje leśnik.

To kolejny etap prac w rezerwacie. Realizacja projektu rozpoczęła się w 2015 roku przygotowaniem dokumentacji projektowej a w 2016 roku wykonano analizę natężenia ruchu turystycznego w rezerwacie. Cały projekt zakończy się w grudniu 2018 roku.

Turyści w rezerwacie są mile widziani, jednak stanowią też zagrożenie. Dyrektor RDOŚ wymienił presję niekontrolowanego ruchu turystycznego na przyrodę ożywioną jako istotne zagrożenie dla rezerwatu Zalecono wyrównanie i utwardzenie tłuczniem kamiennym tras ruchu. – Inwestycja będzie polegała na wzmocnieniu i wyrównaniu istniejącej nawierzchni ścieżek tłuczniem kamiennym, a więc materiałem naturalnym obojętnym dla środowiska, na odcinku około 3,4 km. Nowe ścieżki poprowadzone zostaną Śladem istniejących dróg gruntowych. Rewitalizacja nawierzchni ścieżek przeznaczonych do ruchu turystycznego pieszego i rowerowego przyczyni się do jego skanalizowania i ukierunkowania tym samym do zmniejszenia presji jaką wywierają turyści omijający wytyczone szlaki ze względu na ich zły stan, nierówności i stagnującą wodę oraz błoto na cenne siedliska przyrodnicze. Celem projektu jest również przystosowanie ścieżek do poruszania się po nich osób niepełnosprawnych – tłumaczy nadleśniczy Robert Pabian. 

Mirosław Lenk, prezydent Raciborza nie wyklucza pomocy w pracach. - Wkrótce ruszamy z budową ścieżek rowerowych od wałów przeciwpowodziowych. Sprawdzimy czy uda się to połączyć ze ścieżkami z Łężczoka - mówi prezydent.

Do remontu dołoży się Unia Europejska. Całkowity koszt realizacji projektu: 521 tys. zł. Dofinansowanie wyniosło 428 tysięcy złotych.

(acz)

Ludzie:

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Prezydent Raciborza

Robert Pabian

Robert Pabian

Mgr inż. Robert Pabian jest zastępcą nadleśniczego w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Jest także myśliwym.