Sobota, 31 lipca 2021

imieniny: Ignacego, Ernesty, Lubomira

RSS

Projekt kapsuła: zatrzymamy czas na 50 lat

31.10.2017 14:03 | 0 komentarzy | ma.w

Do zakopania kapsuły czasu w Raciborzu zostały niespełna dwa tygodnie. To unikatowe wydarzenie zaplanowano na 11 listopada.

Projekt kapsuła: zatrzymamy czas na 50 lat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kapsuła, która zostanie zakopana u zbiegu ulic Bankowej i Długiej będzie atrakcją turystyczną Raciborza. Podobnie jak unikatowe wydanie Nowin, kapsuła stanie się pamiątką po obchodach 800–lecia nadania praw miejskich Raciborza.

Kolejne spotkanie grupy roboczej zaangażowanej w projekt zakopania kapsuły odbyło się w magistracie, który jest współorganizatorem wydarzenia.

Wiadomo już, że kapsuła będzie miała formę tuby o średnicy 50 cm i wysokości 90 cm. Janusz Lewandowski z firmy Staltech, która wyprodukuje kapsułę, zaprezentował obecnym na spotkaniu sposób hermetycznego zamknięcia tuby. Złożone w środku pamiątki po naszych czasach przetrwają co najmniej pół wieku. Tuba będzie dodatkowo zabezpieczona plombą, by zapobiec ewentualnej kradzieży.

11 listopada podczas uroczystej ceremonii kapsuła zostanie zamknięta i umieszczona w specjalnie przygotowanej przez firmę Bruki Trawiński betonowej studni. Wydarzenie zaplanowano tuż po oficjalnych obchodach Święta Niepodległości pod pomnikiem Matki Polki.

Po oficjalnym zakopaniu kapsuły miejsce z nią zostanie oznaczone tymczasowym wiekiem ze stali nierdzewnej. Wiceprezydent Wojciech Krzyżek zobowiązał się, że w niedalekiej przyszłości, tam gdzie znajdzie się kapsuła, stanie pomnik odlany przez firmę Rafamet z Kuźni Raciborskiej. – Dzięki takiej aranżacji miejsca plac przy zbiegu ul. Bankowej i Długiej stanie się kolejną atrakcją turystyczną Raciborza, co wpisuje się również w strategię miasta dotyczącą rewitalizacji deptaka – wyjaśnia zastępca prezydenta miasta.

Postępy prac nad kapsułą i jej lokalizacją zaprezentujemy w portalu nowiny.pl oraz na łamach gazety. Patronami medialnymi projektu są Radio Vanessa i Raciborska Telewizja Kablowa, które także zaplanowały materiały na ten temat.

(r)


Raciborzanie piszą do raciborzan

W urzędzie miasta umieściliśmy list współczesnych mieszkańców Raciborza adresowany do tych, którzy otworzą kapsułę w 2067 roku. Zachęcamy do złożenia podpisu pod nim. Można to uczynić w godzinach pracy magistratu, do 8 listopada włącznie, później list trafi do kapsuły. Pierwsi podpisali się prezydent Raciborza Mirosław Lenk i prezes Wydawnictwa Nowiny Arkadiusz Gruchot.

Ludzie:

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia