Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Odeszli od nas - pozostaną w pamięci

31.10.2017 19:00 | 0 komentarzy | żet

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy pożegnaliśmy wiele osób, które swoją pracą i służbą drugiemu człowiekowi zapisały się w pamięci tysięcy mieszkańców powiatu raciborskiego. 

Odeszli od nas - pozostaną w pamięci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zofia Górska-Zawisła - raciborska artystka, zmarła nagle 28 grudnia 2016 roku. Miała 72 lata. Pani Zofia urodziła się w Łańcucie. Do Raciborza przyjechała w 1950 roku. Absolwentka II LO w Raciborzu, dyplom ASP otrzymała w 1969 roku. Była nauczycielem rysunku i malarstwa w Studium Nauczycielskim na kierunku plastyka. Zajmowała się głównie rysunkiem. Męża Mariana Zawisłę poznała podczas przygotowania wystawy w budynku raciborskiego muzeum - jednej z pierwszych zbiorowych manifestacji artystycznych w Raciborzu. Jej prace stanowiły ozdobę wielu wystaw, m.in. w Czeskim Cieszynie, Krakowie, Opolu, Raciborzu i Rybniku. Zobacz również: Zofia Górska-Zawisła spoczęła na Jeruzalem.

Edward Zychma - nauczyciel, wychowawca, wieloletni dyrektor Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu, były radny miasta. Zmarł 19 lutego 2017 roku w wieku 84 lat. Zmagał się z poważną chorobą. Był społecznik, wiceprezesem Klubu Olimpijczyka i Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, członkiem Rady Odrodzonego Sokolstwa Polskiego, aktywnym działaczem ruchu olimpijskiego i sokolstwa. Za swoją wyróżniającą się pracę zawodową i społeczną otrzymał wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń – państwowych, zawodowych i sportowych.

o. Józef Krettek - zmarł 6 marca 80. roku życia, 62. roku ślub zakonnych oraz 55. roku kapłaństwa. Pochodził z Lasaków, na niwie misyjnej przepracował 49 lat.

Andrzej Drażyk - przez wiele lat był piłkarzem Unii Racibórz. Po zakończeniu kariery piłkarskiej trenował młodzież. Zmarł 3 marca 2017 roku w wieku 71 lat.

Maria Riedel - przez wiele lat była wychowawcą i pedagogiem w krzyżanowickiej szkole, gdzie uczyła historii. Pochodziła z Branic, ale jej miejscem na Ziemi stał się Roszków. Przez ostatnie ćwierć wieku animowała życie kulturalne roszkowskiej świetlicy. Mieszkańcy darzyli ją szacunkiem i zaufaniem - przez wiele lat pełniła funkcję radnej, wiceprzewodniczącej rady gminy, a ostatnio przewodniczącej komisji społecznej rady gminy Krzyżanowice. Zmarła 20 marca 2017 roku w wieku 64 lat. Zobacz również: Pani Marysia była i zawsze pozostanie z nami | Maria Riedel odeszła nagle, pozostanie w pamięci na długo.

Bruno Niewiera - był symbolem LKS Samborowice. Funkcję prezesa klubu pełnił 35 lat - od 1979 do 2014 roku. Zmarł 7 maja 2017 roku. Przeżył 83 lata. Zobacz również: Zmarł Bruno Niewiera. Odszedł symbol LKS Samborowice.

Marian Zawisła - utytułowany artysta malarz, absolwent ASP w Katowicach, grafik i rysownik, nestor raciborskiej kultury. W Raciborzu mieszkał od 1970 roku. Wówczas podjął pracę w raciborskim muzeum, z którym związał się na wiele lat. Zmarł 4 lipca 2017 roku. Przeżył 74 lata. Zobacz również: 3 salwy armatnie na pożegnanie. Na Jeruzalem spoczął Marian S. Zawisła [mowy żałobne].

ks. Józef Krzeptowski - 5 lipca 2017 roku w wieku 86 lat zmarł ks. Józef Krzeptowski, emerytowany proboszcz parafii Trójcy Świętej w Modzurowie. - Kocham góry, ale najbardziej ukochałem moje owieczki z Modzurowa i starałem się dla nich być dobrym bacą – wyznał pod koniec życia. Zobacz również: Ksiądz Jan Szywalski wspomina farorza górala z Modzurowa.

ks. Marian Żagan - zmarł 14 lipca 2017 roku w wieku 82 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 9 lutego 1958 r. z rąk biskupa Franciszka Jopa w kościele pw. św. Jadwigi w Zabrzu. Po święceniach został mianowany wikariuszem parafii św. Mikołaja w Raciborzu (1958-1962), a następnie Ducha Świętego w Zabrzu (1962-1965). W lipcu 1965 r. został mianowany najpierw wikariuszem, a kilka miesięcy później proboszczem parafii św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach. W 1980 r. objął parafię św. Jadwigi w Raciborzu-Markowicach, której proboszczem był aż do przejścia na emeryturę w 2010 r. Zobacz również: Ks. Marian Żagan w ostatniej drodze. Pożegnało go ponad stu księży z arcybiskupem Nossolem na czele | Istniało między nami pokrewieństwo dusz... Ksiądz Szywalski wspomina śp. ks. Mariana Żagana.

Krzysztof Orzeł - lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, w przeszłości dyrektor raciborskiego szpitala. Spoczął na cmentarzu Jeruzalem 29 lipca 2017 roku.

Michał Pudło - 14 października 2017 roku w raciborskim szpitalu zmarł Michał Pudło - pedagog, nauczyciel, wieloletni działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zobacz również: Zmarł Michał Pudło. Nauczyciela i związkowca wspomina Teresa Ćwik.